צפון קוריאה מציגה: הטיל שיכול להגיע לארה"ב

הרפובליקה הדמוקרטית העממית מציגה היום לראווה את הפיתוח הטכנולוגי החדש - טיל בליסטי ארוך טווח שמסוגל, על פי הדיווחים, להגיע לקצה השני של העולם. במערב זועמים ואומרים כי מדובר בהפרה של ההסכמים שנחתמו עם פיונגיאנג. מנגד, טוענים במדינה, כי "על פי ההסכם - כל מדינה יכולה לפתח טכנולוגיה רלוונטית"

צפון קוריאה מציגה: הטיל הבליסטי מוכן לשיגור. המשטר בפיונגיאנג, שמסתיר את רוב המתרחש בגבולותיו, מציג היום תמונות ראשונות של הטיל הבליסטי ששיגורו מתוכנן בהמשך השבוע - ומתפאר בהישגיו. מנהיגי המדינה מתעקשים שהנשק החדש נועד רק לשגר לווין לחלל.

שר ההגנה הצפון קוריאני קין מין סיוק ציין כי "החלטת האו"ם אמנם עסקה בטכנולוגיה של שיגור טילים ארוכי טווח, אך יש החלטה יותר חשובה מזו והיא הסכם החלל. על פי ההסכם הזה - כל מדינה יכולה לפתח טכנולוגיה רלוונטית ".

זה לא נשק, זה לתכנית החלל

העיתונאים הזרים שהגיעו לצפון קוריאה קיבלו הסברים על מנגנון הטיל והלווין שהוא אמור לשאת. המטרה - להוכיח לארה"ב שהשיגור עומד בהסכם שנחתם בחודש פברואר האחרון עמה - הקובע כי בתמורה להקפאת תכנית ההתחמשות הגרעינית ופיתוח הטילים - תקבל פיונגיאנג מזון.

"בשיחות שהתנהלו בעבר בין צפון קוריאה לארצות הברית, קבענו שלא יהיו עוד ניסויים של טילים ארוכי טווח. לא אמרנו שנפסיק לבצע ניסוי שיגור לוויינים", הוסיף שר ההגנה של פיונגיאנג.

בעולם המערבי רואים בשיגור "ניסוי כלים" לכל דבר, ומוסיפים כי אין זה משנה אם הטיל נושא לווין או ראש נפץ. הנושא המטריד מבחינתם הוא יכולתו של הנשק לשאת ראש נפץ גרעיני.

הפעם, מקווים במערב, שסין - בת בריתה של הרפובליקה - תפעיל לחץ ותמנע את ניסוי הטיל. בתוך כך, ציין שר החוץ הסיני יאנג צ'יאצ'י כי "הממשל הסיני מדגיש שוב: אנו מודאגים מההתפתחות ומעודדים את כל הצדדים, קטנים כגדולים, להראות איפוק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק