אירן דוחה את תכנית אובמה: "לא נפסיק להעשיר אורניום"

חמישה ימים לפני חידוש המו"מ בין טהרן לבין המעצמות, דוחה ראש תכנית הגרעין של אירן את הדרישות להפסיק להעשיר אורניום לרמה של 20% ולסגור את המתקן הגרעיני בפורדו. נתניהו האשים: "אירן משתמשת בשיחות כניסיון לעכב ולהוליך שולל"

ביום שישי הקרוב יתחדשו השיחות בין אירן לבין מעצמות המערב על תכנית הגרעין של טהרן, וכבר היום מעבירים האירנים מסר המציב סימן שאלה גדול מעל כוונת משטר האייתולות לדון בכנות וברצינות בנושא. במקביל, דורש ראש הממשלה נתניהו מטהרן להיענות לדרישת ארה"ב - להוציא את החומר המועשר מהמתקנים, להפסיק את העשרת האורניום ולפרק את המתקן בפורדו שליד קום.

ראש תכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית, פריידון עבאסי, הצהיר אחר הצהריים בדברים שאמר לסוכנות הידיעות המקומית "איסנ"א" כי "אין בכוונת אירן לחזור בה מהעשרת אורניום ברמה של 20%. המתקן הגרעיני בפורדו ימשיך לפעול - חרף דרישת המעצמות לסגור אותו".

עבאסי הגיב על דיווח ב"ניו יורק טיימס" האמריקני, שלפיו ידרשו נציגי המערב מראשי תכנית הגרעין של אירן לבצע את שני המהלכים כחלק מתכנית שגיבש הנשיא אובמה, שנועדה לאפשר לטהרן להחזיק בטכנולוגיה גרעינית למטרות אזרחיות ולא למטרות צבא.

"חוששים מתקיפת הכורים"

"אין כל היגיון בהצגת דרישות כאלה", ציין עבאסי - והבהיר כי "אנו נמשיך להעשיר אורניום כדי להפיק ממנו דלק גרעיני בהתאם לצרכים שלנו ולדרישות כור בטהרן ומתקן מחקר נוסף שאנו מתעתדים להקים".

את עובדת הפעלתם של שני הכורים שהזכיר מתחת לפני האדמה הסביר עבאסי ב"איומים מצד חלק מהמעצמות והחשש שהן יתקפו".

מי שהספיק להתייחס כעבור זמן קצר להתפתחויות הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר בתום פגישה עם עמיתו האיטלקי מריו מונטי כי "הדרישות מאירן צריכות להיות ברורות: להוציא את החומר המועשר מהמתקנים, להפסיק את העשרת האורניום ולפרק את המתקן בפורדו שליד קום".

נתניהו הזהיר כי תזמון הודעת ההתנגדות האירנית, ימים ספורים לפני הוועידה עמה, מהווה ראייה לכך ש"אירן משתמשת בשיחות כניסיון לעכב ולהוליך שולל".

אחמדינג'אד: "תכנית הגרעין דוהרת קדימה כמו קטר"

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד התייחס הערב לתכנית הגרעין של ארצו בתום פגישה עם רה"מ היפני. במסר לישראל, אמר כי "על אויבינו לדעת כי חיסול מדענים לא יסייע להם לעצור את ההתפתחות הטכנולוגית והמדעית שלנו".

על התקדמות הפרויקט אמר כי "תכנית הגרעין דוהרת קדימה כמו קטר. אירן תמשיך בדרכה הלאה גם אם כל העולם ינסה לעמוד בדרכה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת