חבר פרלמנט אירני: "מסוגלים לייצר פצצת גרעין, לא נעשה זאת"

לראשונה אי פעם, מודה אישיות אירנית בכירה כי ההישגים הטכנולוגיים והגרעיניים של הרפובליקה האסלאמית מאפשרים לה לפתח נשק גרעיני - אך בד בבד מבהירה כי אין ברצונה לעשות זאת. חבר פרלמנט אירני ששוחח עם אתר אינטרנט מקומי אמר ש"אירן צברה יכולת מספקת לייצר פצצת גרעין", אך הדגיש: "זו לא המדיניות שלנו"

אחמדינג'אד. "גרעין לצרכי שלום" (חדשות 2)

לראשונה מאז חנכה את תכנית הגרעין שלה, טוענת אירן כי ביכולתה לפתח נשק גרעיני: בראיון שהעניק הלילה לאתר הפרלמנט האירני, הודה אחד המחוקקים בפרלמנט כי הרפובליקה האסלאמית מסוגלת לייצר פצצת גרעין - אך אינה מעוניינת לעשות זאת.

סוכנות הידיעות AP ציטטה את דבריו של רולאם מוסבהי מוקדם, חבר הפרלמנט האירני, המג'לס, לאתר האינטרנט. "אירן צברה יכולת מספקת לייצר פצצת גרעין", הודה מוקדם. "אך אין במדיניות שלנו כל כוונה ללכת בדרך זו".

מדובר בהתבטאות ראשונה מסוגה של אישיות אירנית בנושא - אך עם זאת אין מדובר באיש המייצג בהכרח את משטר האייתולות. כך או כך, מדובר בהודאה ביכולותיה הטכנולוגיות והגרעיניות של הרפובליקה האסלאמית. גורמים בכירים יותר - כמו המנהיג הרוחני חמנאי והנשיא אחמדינג'אד מצהירים פעם אחר פעם כי אירן שואפת לפתח גרעין לצרכי שלום בלבד: חשמל ואנרגיה.

"אובמה יקבל גרעין למטרות אזרחיות"

הלילה דיווח העיתון "וושינגטון פוסט" כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה שלח מסר למנהיג העליון של אירן עלי חמינאי בו נאמר כי ארצו תהיה מוכנה לקבל תוכנית גרעין אזרחית באירן אם הרפובליקה האסלאמית תוכיח כי אין בכוונתה לפתח נשק גרעיני.

לפי הדיווח, אובמה שלח את המסר דרך ראש ממשלת טורקיה ארדואן שביקר באירן בשבוע שעבר. המסר נשלח דווקא עכשיו, ערב פתיחת המשא ומתן בין אירן למעצמות בנושא הגרעין, כדי להבהיר לאירנים כי הזמן לפתרון הסוגייה הגרעינית בדרכי שלום הולך ואוזל. לפני חודש, אמר המנהיג העליון של אירן כי אירן לא מפתחת נשק גרעיני, מכוון שהוא מנוגד לעקרונות האסלאם.

הצעת אובמה מאפשרת לאירנים לפתח תוכנית גרעין אזרחית מפוקחת. אתמול הודיע משרד החוץ בטהרן כי היחסים בין הרפובליקה האסלאמית לטורקיה לא צריכים להיפגע בעקבות אמירתו של ראש הממשלה ארדואן כי אירן לא רצינית בנושא המשא ומתן עם המעצמות.

"זה בזבוז זמן, הכוונה היא שזה לא יקרה", אמר ארדואן על הצעת אירן לקיים את המשא ומתן בבגדד או בדמשק. ראש הממשלה הוסיף כי אירן מאבדת מאמינותה הבינלאומית בשל מה שהוא כינה "היעדר הגינות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת