דיווח: "אובמה יקבל גרעין אזרחי באירן"

האם הנשיא אובמה העביר מסר מפויס לאירן? בעקבות התבטאותו של המנהיג העליון של אירן חמינאי כי נשק גרעיני מנוגד לערכי האסלאם, מדווח העיתון "וושינגטון פוסט" כי אובמה העביר לחמינאי מסר דרך ארדואן לפיו ארצו תקבל גרעין אירני, בתנאי שיוכח כי אין בו אלמנטים צבאיים ושהוא יהיה תחת פיקוח בינלאומי

מסר מפויס? אובמה, ארכיון (AP)

נשיא ארה"ב ברק אובמה שלח מסר למנהיג העליון של אירן עלי חמינאי בו נאמר כי ארה"ב תהיה מוכנה לקבל תוכנית גרעין אזרחית באירן אם הרפובליקה האסלאמית תוכיח כי אין בכוונתה לפתח נשק גרעיני, כך מדווח העיתון האמריקני "הוושינגטון פוסט".

לפי הדיווח, אובמה שלח את המסר דרך ראש ממשלת טורקיה ארדואן שביקר באירן בשבוע שעבר. המסר נשלח דווקא עכשיו, ערב פתיחת המשא ומתן בין אירן למעצמות בנושא הגרעין, כדי להבהיר לאירנים כי הזמן לפתרון הסוגייה הגרעינית בדרכי שלום הולך ואוזל. לפני חודש, אמר המנהיג העליון של אירן כי אירן לא מפתחת נשק גרעיני, מכוון שהוא מנוגד לעקרונות האסלאם.

הצעת אובמה מאפשרת לאירנים לפתח תוכנית גרעין אזרחית מפוקחת. אתמול הודיע משרד החוץ בטהרן כי היחסים בין הרפובליקה האסלאמית לטורקיה לא צריכים להיפגע בעקבות אמירתו של ראש הממשלה ארדואן כי אירן לא רצינית בנושא המשא ומתן עם המעצמות.

"זה בזבוז זמן, הכוונה היא שזה לא יקרה", אמר ארדואן על הצעת אירן לקיים את המשא ומתן בבגדד או בדמשק. ראש הממשלה הוסיף כי אירן מאבדת מאמינותה הבינלאומית בשל מה שהוא כינה "היעדר הגינות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת