"נעצים את המערכה נגד דאע"ש"

כן – ולא: מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי הגיע לקונגרס לבקש אישור להרחבת המערכה נגד דאע"ש, ואמר כי זה מה שהנשיא מעוניין לעשות. עם זאת, הוא אמר כי אין רצון לבצע פעולה קרקעית ארוכת טווח במזרח התיכון, וההערכה היא כי בקשת האישור היא כדי להרחיב את מרווח הפעולה של הבית הלבן

מזכיר המדינה קרי, ארכיון (AP)

מזכיר המדינה האמריקנית ג'ון קרי אמר כי הנשיא אובמה מעוניין להרחיב את המלחמה בדאע"ש, ולקיים מערכה יקרה יותר שתתפרס על שטח נרחב יותר ותתקוף את יעדי ואנשי דאע"ש בכל מקום בו יש צורך, כולל - ייתכן - שימוש בחיילים אמריקנים על הקרקע במזרח התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדברים שאמר לוועדת החוץ של הסנאט ביקש קרי להרחיב את המנדט של הפעולה נגד דאע"ש. על פי הדיווח ב-USA TODAY, הנשיא אובמה לא מעוניין להציב כעת חיילים על הקרקע או אפילו להרחיב משמעותית את הפעולה, אלא רק לבקש מהקונגרס אישור לפעולות כאלה על מנת שיוכל לגלות גמישות מבצעית אם יהיה בכך צורך.

"אני לא חושב שמישהו רוצה להיכנס לפעולה קרקעית ארוכת טווח", אמר קרי לחברי הוועדה והמשיך: "עם זאת, אנחנו לא רוצים לגרום לפגיעה ביעילות של המפקדים בשטח, של הגנרלים ואפילו של הנשיא בהגבלת היכולת שלהם לקבל החלטות שהם חושבים לנכון", הוסיף.

קרי נתקל בביקורת זועמת של חברי הוועדה, שרובה רפובליקנית, על התנהלות הממשל במערכה מול דאע"ש. "הסיבה שאנחנו כאן היא הכישלון המוחלט של הנשיא בנושא הזה", אמר הסנאטור בוב קורקר. הישיבה ננעלה בכך שיו"ר הוועדה הסנאטור הדמוקרטי רוברט מננדז כתב הצעת החלטה שתאפשר שימוש בכוח צבאי לתקופה של שלוש שנים, אך אוסרת שימוש בכוחות חי"ר למעט שימוש נקודתי באיסוף מודיעין, תצפיות, חילוץ והצלה.