דיווח: "טורקיה סיכלה הברחת חומר כימי מאירן לסוריה"

העיתון "א-שרק אל אווסט" מדווח הבוקר כי טורקיה עצרה משאיות אירניות שהובילו חומרים כימיים לסוריה. על פי הדיווח, ראש הממשלה הטורקי ארדואן חשף את מעצר המשאיות בשיחה עם ראשי האופוזיציה הסורית. ארדואן צוטט באומרו כי "ההסבר האירני הינו כי החומרים היו בדרכם לאחד המפעלים בסוריה, אך מהחומרים ניתן לייצר נשק"

סוכל ניסיון אירני להברחת נשק לסוריה. ציל (AP)

האם אירן מנסה להבריח נשק כימי כחלק מהסיוע לבשאר אסד? העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון מדווח הבוקר כי כוחות הביטחון הטורקיים עצרו משאיות אירניות, שהיו בדרכן לסוריה ועליהן חומרים כימיים, שככל הנראה יועדו לשמש לייצור נשק שיסייע בדיכוי המורדים נגד צבאו של אסד.

מי שחשף את סיכול ההברחה היה ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן, שאמר את הדברים במהלך פגישה עם בכירים במועצה הלאומית הסורית, ארגון האופוזיציה הסורי הגולה בטורקיה. "לטענת האירנים, החומר מיועד לייצור תעשייתי, אך אנו יודעים שמהחומר הזה ניתן לייצר נשק כימי", צוטט ארדואן בעיתון.

רה"מ הטורקי הוסיף בחיוך: "אנחנו יודעים שהאירנים יכולים לייצר נשק כימי גם מדשן", כך על פי הדיווח בעיתון.

עוד על פי הדיווח, שר החוץ הטורקי אהמט דאוטולו שוחח אף הוא עם המשלחת הסורית באיסטנבול, וציין כי "אנקרה אינה מעוניינת במשטר מהסוג שמנהל אסד לצידה". בנוסף צפויה טורקיה להפעיל לחצים על מדינות נוספות כדי שיחזירו מדמשק את שגריריהן.

באיסטנבול נפתח היום כינוס "ידידי סוריה" בהשתתפות נציגים מ-70 מדינות, שנועד ללחוץ על דמשק לקבל את תכנית השלום שמקדם קופי ענאן כדי לעצור את שפיכת הדמים מסוריה. 

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון נחתה אמש בטורקיה לאחר סדרת פגישות עם מנהיגי סעודיה בריאד, אולם נציגי רוסיה וסין, הממשיכים להתנגד לסילוקו של הנשיא אסד מהשלטון, נעדרים מהכינוס. שאר המדינות החברות בפורום מאוחדות בדעתן ששפיכות הדמים בסוריה תגיע לסיומה רק עם סילוקו של הנשיא .

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת