בחירות היסטוריות במיאנמר: סו צ'י צפויה להיבחר לפרלמנט

במיאנמר נפתחו הלילה הקלפיות בבחירות, בהן מתמודד לראשונה מנהיגת האופוזיציה זוכת פרס הנובל אונג סאן סו צ'י. השליטה המעשית בפרלמנט צפויה להישאר בידי אנשי צבא במדינה, אף שבחירתה הצפויה של סו צ'י תהווה התקדמות משמעותית של המדינה לעבר דמוקרטיה

אונג סאן סו צ'י. תיבחר לפרלמנט (AP)

בחירות היסטוריות נפתחו הלילה לפרלמנט במיאנמר. האסירה הפוליטית ומנהיגת האופוזיציה זוכת פרס הנובל, אונג סאן סו צ'י, תתמודד היום בבחירות לבית הנבחרים, ועל פי כל ההערכות, היא צפויה להיבחר כחברה בו.

עשרות מיליוני אזרחי המדינה האסייאתית ייצאו היום לבחור את 43 הנציגים מתוך 664 המושבים בפרלמנט. הסיבה למספר הנמוך, נעוצה בעובדה שמרבית המושבים בבית הנבחרים במדינה שמור לנאמני החונטה הצבאית השלטת במדינה מאז שנות ה-60.

סו צי' בת ה-66 הפכה לסמל להתנגדות למשטר הצבאי השולט במדינה משנת 1962. בשנת 1990 זכתה המפלגה בראשותה לרוב בבחירות, אך החונטה הצבאית ביטלה את התוצאות, והיא הוכנסה מאז למאסרים ולמעצרי בית שהצטברו לכדי 15 שנים. בשנת 2010 הודיעה החונטה על החלטתה לאפשר לסו צ'י להתמודד בבחירות הקרבות לפרלמנט, וזאת בעקבות הבטחות המערב להקלה בסנקציות ובבידוד המדינה.

ברחבי העיירות שאותן מייצגת סו צ'י, עמדו מאות בוחרים בתורים ארוכים לקלפיות, במטרה להשפיע ולנסות להכניס את המועמדת המועדפת עליהם לבית הנבחרים. סו צ'י מצידה, נפגשה עם תומכיה הרבים בכל רחבי המדינה, ופיקחה על הנעשה בקלפיות. המועמדת שצפויה להיכנס לפרלמנט כנציגת ה"ליגה הדמוקרטית", ציינה כבר בסוף השבוע כי אין היא מצפה שתוצאות תהיינה הוגנות או חופשיות, אך היא נחושה להמשיך ולחתור לצדק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת