הסנאט: CIA עינה עצורים באכזריות

דוח חמור שפרסם היום הסנאט האמריקני קובע כי שיטות חקירה שביצע השירות החשאי בארצות הברית נגד חשודים בטרור הן ברוטאליות ולא יעילות. על פי הדוח החריף, CIA מסר נתונים שגויים אודות החקירות לבית הלבן, לכלי התקשורת ולציבור האמריקני

"חקירה ברוטאלית ולא יעילה" (רויטרס)

דוח מיוחד שפרסם היום (שלישי) הסנאט האמריקני מותח ביקורת חריפה על שיטות החקירה של סוכנות הביון המרכזית במדינה (CIA). על פי הדוח, החקירות שבוצעו לחשודים אחרי פיגועי 11 בספטמבר היו חסרות ערך מודיעיני וברוטאליות בהרבה ממה שנמסר לקונגרס ולציבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהדוח עולה כי שיטות החקירה האגרסיביות שבהן עשו שימוש סוכני הארגון מעולם לא הובילו למידע מודיעיני על "פצצה מתקתקת" - הנוסח שבו משתמשים ב-CIA על מנת להצדיק את החקירות. למעשה, במקרים מסוימים החקירות אף הזיקו למטרה.

"מסקנתי היא שעצורי ה-CIA עברו עינויים", אמרה הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינשטיין - ראש ועדת המודיעין בסנאט האמריקני. במסגרת הדוח נחקרה החזקתם וחקירתם של 119 חשודים מחוץ לשטח ארצות הברית תחת ממשל בוש. "שיטות החקירה לא היו מספקות והיו פגומות באופן יסודי", נכתב בדוח.

מתקן הכליאה גואנטנמו ביי (רויטרס)

אובמה: "השיטות לא תואמות את ערכינו כאומה"

בין היתר כללו שיטות החקירה האגרסיביות גם שיטה המדמה הטבעה של החקור - שיטת חקירה שהוגדרה על ידי האו"ם כעינוי - וכן החזקת העצורים בעמידה או ערים במשך זמן ארוך במיוחד - לפעמים אפילו 180 שעות. על פי הדוח החמור, אנשי סוכנות הביון עשו שימוש בשיטות החקירה הקשות "באופן משולב וללא הפסקה".

עוד נמסר לסנאט האמריקני כי בניסיון להצדיק את שיטות החקירה הקשות, ה-CIA סיפק מידע "לא מדויק" לבית הלבן, לקונגרס האמריקני, למשרד המשפטים, לכלי התקשורת ואף לציבור.

"לא תואם את ערכינו כאומה" (AP)

בעקבות פרסום הדוח מסר הנשיא אובמה הצהרה ובה הביע הערכה לסוכנים המסורים של סוכנות הביון ואף אמר כי ממשל בוש עמד בפני "דילמות מייסרות" בכל הנוגע להגנה על ארצות הברית בתקופה שאחרי פיגועי 11 בספטמבר.

עם זאת הוסיף אובמה כי הדוח חשף "שיטה מטרידה" של טקטיקות חקירה ש"לא תאמו את ערכינו כאומה". "אף אומה אינה מושלמת", אמר אובמה, "אך אחת מנקודות החוזק שהופכת את ארצות הברית ליוצאת דופן היא נכונותנו להתעמק באופן גלוי בעבר שלנו, להתעמת עם פגמינו, לבצע שינויים ולהשתפר".

בעקבות פרסום הדוח, הועלתה הכוננות בנציגיות ארה"ב ברחבי העולם. זאת מחשש לפיגועים בתגובה למדיניות העינויים האמריקנית.