הפרס הראשון הערב בלוטו האמריקני: 640 מיליוני דולרים

הערב זה קורה: הגרלת הלוטו הגדולה בהיסטוריה תצא לדרך ומיליוני אמריקנים יישבו מול המרקע בתקווה לזכות בפרס האדיר - 640 מיליון דולר. "אפילו אשתי לשעבר רוצה חלק אם אני אזכה", אמ אחד ממלאי הטפסים. אבל מומחה סטטיסטיקה מצנן את ההתלהבות: סיכוי הזכייה הוא 1 ל-176 מיליון

חצי מיליארד דולר פרס ראשון (רויטרס)

הגרלת השיא של הלוטו האמריקני מניבה רווחים נאים למוכרים ברחבי ארצות הברית. הפרס הראשון עומד על סכום מדהים של 640 מיליון דולר, וגורם ל"קדחת לוטו" של ממש. ההגרלה תתקיים היום בערב (שעון ארה"ב), כאשר הזיכוי לזכות בפרס הגדול הוא 1 ל-176 מיליון.

הסטטיסטיקאי מייק אורקין נתן לעיתון האמריקני לוס אנג'לס טיימס המחשה לגבי סיכויי הזכייה: "נאמר שיש לכם מכר בקנדה", הסביר אורקין, "אם תשימו את שמותיהם של כל תושבי קנדה בכובע ואז תוציאו אחד באקראי, יש לכם סיכוי של פי חמישה להוציא את שמו של חברכם - מאשר לזכות בחצי המיליארד".

"אם תקחו את הסיכויים האלה בחשבון, ותקנו 50 כרטיסים להגרלה בכל שבוע", מסביר אורקין, "סטטיסטית תזכו בטוח עד שנת 70012". אורקין הוסיף שלל סטטיסטיקות נוספות, כגון: קיים סיכוי גבוה פי 19 להיפגע מברק פעמיים או סיכוי גבוה פי 33 להיהרג על ידי דבורים בשנה הקרובה.

למרות שמדובר בפנטזיה סטטיסטית, העובדה שמדובר בפרס הגבוה יותר בהיסטוריה של העולם מושכת אפילו את הסקפטיים ביותר. כך למשל המהנדס לשעבר צ'ארלי בלייר בין ה-70, לא מילא טופס לוטו מאודו. אך כששמע על הפרס האדיר, החליט בכל זאת למלא. "כשסיפרתי לאשתי לשעבר, היא אמרה לי: אם אתה זוכה, אל תשכח אותי", אמר בלייר ל"טיימס".

ובכל זאת, כשיוכרזו המספרים הזוכים הערב, קיים סיכוי שאיש לא יזכה בפרס האסטרונומי. אולם אז, תיווצר בעיה גדולה יותר בשבוע הבא, משום שייתכן והפרס יגדל לסכום גבוה עוד יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת