טורקיה תצמצם רכישת נפט מאירן ב-10%

לקראת כניסתן של הסנקציות האמריקניות על הנפט האירני וצרכניותיו, הודיע היום הממשל הטורקי כי בכוונתו לצמצם את רכש הנפט מאירן בכ-10%. חברת הזיקוק הגדולה במדינה הודיעה גם היא על צמצום הרכישה ובמקביל היא שוקלת אם לחדש את חוזה האספקה עם אירן עם תומו בחודש אוגוסט הקרוב

קיצוץ בנפט, למרות היחסים החמים (חדשות 2)

טורקיה תקצץ את רכש הנפט שלה מאירן בכ-10%, כך הודיע שר האנרגיה הטורקי טאנר יילדיז. ההודעה באה אחרי שהממשל האמריקני הזהיר את צרכניות הנפט האירני כי יינקטו נגדן סנקציות אם לא יקצצו את צריכת הנפט האירני באופן משמעותי.

יילדיז ציין כי את הנפט האירני יחליף נפט מלוב ומערב הסעודית. "בכוונתנו להגדיל את מספר המדינות ומספר הנתיבים מהם אנחנו מייבאים נפט", אמר יילדיז. טורקיה מייבאת כ-200 אלף חביות ביום מאירן, המהוות 30% מכלל ייבוא הנפט שלה וכ-7% מכלל ייצוא הנפט האירני.

אחרי שהושמטה מרשימת המדינות שקיבלו "פטור" מהסנקציות על אירן, באנקרה עדיין מקווים לקבל היתר מארצות הברית להמשיך לסחור בנפט עם אירן. הטורקים חוששים מהסנקציות שעלולה ארצות הברית להטיל עליהם. כשהוכרזו הסנקציות על הנפט האירני, קיבלו פטור 10 מדינות אירופאיות וכן יפן, אשר ויתור על הנפט האירני היה פוגע קשות בכלכלתן. מי שלא קיבלו פטור הן שתי צרכניות הנפט האירני הגדולות ביותר - הודו וסין.

במקביל, בית הזיקוק הגדול בטורקיה, טורפאס, הודיע כי יקצץ את רכישות הנפט האירני ב-20%. לטורפאס יש חוזה עם אירן, דרכו היא רוכשת כ-9 מיליון טונות של נפט בשנה. עם זאת, יו"ר החברה ארול ממיאוגלו ציין כי חוזה החברה עם אירן מסתיים בחודש אוגוסט הקרוב, וכי לקראת כניסת הסנקציות האמריקניות לתוקף בסוף חודש יוני, תתקבל החלטה לגבי חידוש החוזה.

רק השבוע: ארדואן ביקר באירן ונשמע מפויס

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הגיע השבוע לביקור בן יומיים בטהרן, שם נועד עם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד ודן עמו בנושא מדיניות הגרעין. ארדואן התקבל בשדה התעופה של טהרן על ידי שר החוץ האירני עלי אכבר סאלחי, אחרי שהגיע בטיסה מדרום קוריאה - שם השתתף בפסגה לביטחון גרעיני עם מנהיגים אחרים מהעולם, ובראשם נשיא ארצות הברית ברק אובמה.

במסיבת עיתונאים משותפת שקיים ארדואן בטהרן יחד עם סגן נשיא אירן, מוחמד-רזא רחימי, אמר ראש הממשלה הטורקי כי "כל אדם נבון יתנגד בכל תוקף לנשק גרעיני למטרות צבאיות", אך באותה נשימה הוסיף: "אך לאיש אין זכות לתקוף מדינה שמפתחת גרעין למטרות שלום".

אירן מצדה הביעה הסכמה לפתיחת סבב השיחות עם נציגי מעצמות המערב בעניין הגרעין ב-13 באפריל באיסטנבול. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת