כמה עולה לצלם סרטון של דאע"ש?

חוקרים צפו במשך שבועות שוב ושוב בסרטוני הזוועה שבהם נראים אנשי הארגון עורפים את ראשיהם של אזרחים מערביים. על פי ניתוח אורות, צללים ורמזים אחרים עולה כי כל סרטון צולם במשך שעות וכי ל"ג'ון הג'יהאדיסט" יש כפיל

מתוך סרטון דאע"ש, ארכיון (יו-טיוב)

סרטוני הזוועה שמפיצים אנשי המדינה האסלאמית (דאע"ש) מסוריה ומעירק מזעזעים את העולם, וחוקרים במערב מנסים לברר כמה שיותר פרטים על האנשים שאחראים להם. בשבועות האחרונים הם שוקדים על הסרטונים, על מנת לנסות ולדלות מידע על יכולות הארגון ואנשיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כך לדוגמא, על פי הממצאים, הסרטון שהראה את עריפת ראשו של עובד הסיוע פיטר קסיג צולם סמוך לעיר דאביג שבצפון מערב סוריה, ולפי החוקרים הם יודעים בדיוק היכן במדבר הסורי נערף ראשו. עוד הם מצאו כי מספר משתתפים בסרטון הרכיבו מיקרופון נייד למרות שלא דיברו בסרטון, וכמה מחבלים שמצולמים בתחילתו לא מצולמים בסופו.

כל אלה הביאו את החוקרים למסקנה כי ייתכן ויש יותר מ"ג'ון הג'יאהדיסט" אחד - אותו אדם רעול פנים המדבר במבטא בריטי ועורף את ראשיהם של בני הערובה חסרי האונים. ייתכן גם, כי האיש שמדבר בסרטונים אינו האיש הנשמע בהם, וזאת כדי להטעות את אלו שמחפשים את עקבותיו של הרוצח.

סרטוני הזוועה, ארכיון (יו-טיוב)

על פי החוקרים, קבוצה של אמריקנים ובריטים, הסרטון האחרון שמתעד את רצח 22 החיילים הסורים צולם בפרק זמן של בין ארבע לשש שעות. ניתוח מדויק של הצלליות וכיוון השמש מראה כי סצנות שנראה כאילו צולמו ברציפות למעשה נערכו וצולמו במשך מספר שעות. ככל הנראה, הסיבה לכך היא צילום מחדש של חלקים מהסרטון.

החוקרים מעריכים כי סרטון עריפת הראש עלה לא פחות מ-200 אלף דולר להפקה וזאת מתוך הבנה כי הוא צולם בציוד צילום מתוחכם ונערך באמצעות תוכנות מחשב מתקדמות יחסית, בשעות עבודה לא מעטות של הצוות שמפיץ את הזוועות לעולם. למרות הממצאים החדשים, זהותו של האיש המוציא להורג עדיין לא ידועה.