ארדואן בטהרן: "אסור לתקוף מדינה בגלל גרעין למטרות שלום"

ראש הממשלה הטורקי משגר מטהרן מסר לישראל בדבר תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין של אירן. במסיבת עיתונאים משותפת עם סגן הנשיא האירני, אמר ארדואן כי "כל אדם נבון יתנגד בכל תוקף לנשק גרעיני למטרות צבאיות", אך באותה נשימה הוסיף: "אך לאיש אין זכות לתקוף מדינה שמפתחת גרעין למטרות שלום"

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הגיע הבוקר לביקור בן יומיים בטהרן, שם ייפגש עם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד וידון עמו בנושא מדיניות הגרעין, כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית הרשמית "אירנא".

ארדואן התקבל בשדה התעופה של טהרן על ידי שר החוץ האירני עלי אכבר סאלחי, אחרי שהגיע בטיסה מדרום קוריאה - שם השתתף בפסגה לביטחון גרעיני עם מנהיגים אחרים מהעולם, ובראשם נשיא ארצות הברית ברק אובמה.

במסיבת עיתונאים משותפת שקיים ארדואן בטהרן יחד עם סגן נשיא אירן, מוחמד-רזא רחימי, אמר ראש הממשלה הטורקי כי "כל אדם נבון יתנגד בכל תוקף לנשק גרעיני למטרות צבאיות", אך באותה נשימה הוסיף: "אך לאיש אין זכות לתקוף מדינה שמפתחת גרעין למטרות שלום".

אירן מצדה הביעה הסכמה לפתיחת סבב השיחות עם נציגי מעצמות המערב בעניין הגרעין ב-13 באפריל באיסטנבול.

טורקיה רוצה לתווך בין אירן למערב

בנוגע למשא ומתן בין אירן ושש המעצמות בסוגיית הגרעין, אמר ארדואן כי "הצענו לארח את השיחות באיסטנבול", ציין והוסיף: "גם אירן מוכנה לכך. ניהלנו שיחות גם עם המערב ואנו מחכים לתוצאות ולנקודת מבטם בנוגע להצעה. מטרתנו היא לעזור לשיחות". ארדואן סירב להשיב לשאלה האם הוא נושא עמו איזשהו מסר ממדינות המערב.

על רקע הלחץ הגובר על אירן מצד מדינות המערב לחדול מתכנית הגרעין שלה, טורקיה היא זו שצפויה לארח את השיחות בין חמש המעצמות לבין הרפובליקה האסלאמית. לכן צפוי שהנושא המרכזי שיתפוס מקום בדיונים בין מנהיגי אירן וטורקיה הוא תכנית הגרעין האירני, אולם השניים צפויים גם לדון ביחסים בין שתי המדיניות, בסכסוך בסוריה ובנושאים אזוריים נוספים.

ארדואן התייחס עוד לרצונן של טורקיה ואירן להגדיל את היקף הסחר ביניהן לרמה של 35 מיליארד דולרים. "בשנת 2011 היקף הסחר בין המדינות עמד על 16 מיליארד דולרים. מטרתנו היא להגיע ל-35 מיליארד דולרים עד לשנת 2015. שרי המסחר והתעשייה של אירן וטורקיה צריכים לעבוד כתף אל כתף במשימה הזו". בסיום דבריו ציין ראש הממשלה הטורקי כי פגישה דומה תיערך גם בטורקיה במחצית השנייה של השנה, בהשתתפות סגן נשיא אירן.

מלבד ארדואן, המשלחת הטורקית כוללת את שרי החוץ, האנרגיה, האוצר, הפיתוח העירוני ואת השר לאיכות הסביבה. בנוסף, משתתפים בביקור גם גורמי צבא ומודיעין טורקיים, לצד ראש הארגון לאנרגיה אטומית של טורקיה זאפר אלפר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת