אבי המחבל מטולוז: "אתבע את צרפת, יכלו לעצור אותו בחיים"

ממקום מגוריו באלג'יריה, עקב אביו של המחבל מטולוז מוחמד מראח, אחר המצור על ביתו. בראיון ראשון מאז חיסול בנו, הוא טוען כי מראח ייקבר באלג'יריה ולא בצרפת, וכי בכוונתו לתבוע את ממשלת צרפת בגין ניהול המצור על בית בנו. "עם כל המשאבים שיש לה צרפת הייתה יכולה לנהוג אחרת ולעצור את בני בחיים", הוא אומר

מוחמד מראח. ביקר בארץ (AP)

יש לו תלונות: מוחמד בן עלאל מראח, אביו של מוחמד מראח, מבצע הטבח בבית הספר בטולוז, אומר היום כי בנו שחוסל בקרב יריות עם כוחות הביטחון הצרפתיים בשבוע שעבר, ייקבר באלג'יריה. בראיון ראשון שהעניק לסוכנות הידיעות הצרפתית, סיפר עלאל על ההחלטה לקבור את בנו הרוצח מעבר לים, מאחר והוא מחזיק בדרכון צרפתי. "החלטתי שכך יהיה", אמר ממקום מגוריו באלג'יריה.

"לא אגיע לצרפת בקרוב. אני מצפה להגעת הגופה לאלג'יריה", סיפר האב. "הפעם האחרונה שבני מוחמד ביקר באלג'יריה הייתה ב-2010. הוא ויתר 4 בניי מחזיקים באזרחות כפולה - צרפתית ואלג'יראית". הוא סיפר כי הוא היה בקשר רציף עם בנו מוחמד.

ויש לו גם תלונות על אופן הטיפול במשבר מצד גורמי הביטחון הצרפתיים. "בכוונתי לתבוע את ממשלת צרפת שהרגה את בני", אמר. "צרפת היא מדינה גדולה, בעלת אמצעים רבים שניתן היה להשתמש בהם כדי לעצור את בני בחיים. איני יודע מה בדיוק אירע, עקבתי אחרי ההתרחשויות בטלוויזיה כמו העולם כולו".

המחבל ביקר בישראל

בינתיים, נמשכת חקירת עברו של המחבל מראח. אמש התברר כי ההערכות הראשוניות היו מדוייקות, ומוחמד מראח, שהה בעברו בישראל. מבדיקת מערכת הביטחון עלה כי כי במהלך ספטמבר 2010, עבר מראח במעבר אלנבי לתוך ישראל - לפני שטס לאפגניסטן. לאחר שתוחקר על ידי כוחות הביטחון, התברר כי הוא אינו מעורב בפעילות חבלנית וכניסתו לישראל אושרה.

עם זאת, בניגוד לטענות שר ההגנה הצרפתי, במערכת הביטחון לא אישרו כי מראח החזיק בסכין וכן לא נמצא תיעוד של פעילות עוינת לביטחון המדינה.

לפני שבוע, הגיע מראח לבית ספר היהודי "אוצר התורה" ורצח ביריות את סנלדר ושלושת הילדים. אחרי שהצליחו כוחות הביטחון לאתר את מראח, התבצר המחבל בביתו במשך 30 שעות, שבסופן פרצו כוחות הביטחון הצרפתים לבית. בעת הפריצה, הסתתר מראח בשירותים של הדירה, לאחר מכן קפץ מהחלון, הצליח לפצוע ביריות שני שוטרים - ונהרג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת