אובמה בסיאול: "להפרה אירנית של ההתחייבויות תהיינה השלכות"

נשיא ארה"ב ברק אובמה שיגר הלילה מסר תקיף לאירן, במהלך נאום שנשא בפני סטודנטים מאוניברסיטת סיאול, במסגרת הפסגה הבינלאומית בנושא גרעין המתקיימת בדרום קוריאה. "ישראל והמערב מודאגות ממרוץ החימוש הגרעיני, אמנם יש זמן להשגת פתרון בדרך דיפלומטית, אך במידה ויופרו חוקים, נדע להגיב בהתאם", אמר

אובמה: טרור גרעיני מאיים על כל העולם (AP)

נשיא ארה"ב המשתתף בפסגה הבינלאומית בנושא הגרעין המתכנסת בדרום קוריאה, התייחס הלילה לסוגיית הגרעין האירני, בנאום שנשא בפני סטודנטים מאוניברסיטת סיאול. לדבריו "פעילות הגרעין ברפובליקה האסלאמית מדאיגה עד מאוד את ישראל ומדינות המערב, וכי הפצצה הגרעינית עשויה לשנות את מאזן הכוחות באזור".

כפי שציין בפגישתו אתמול עם ראש הממשלה הטורקי ארדואן, הדגיש הנשיא האמריקני כי המערב שואף לפעול מול אירן בדרך דיפלומטית, על מנת לשמור על רצון האירניים לפתח גרעין בהסכמה בינלאומית. עם זאת, הוסיף אובמה כי "במידה ואירן לא תעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות, ותפר חוקים, יהיו לכך השלכות כבדות".

"הרפובליקה האסלאמית היא המדינה היחידה שחתמה על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, אשר לא הצליחה לשכנע את העולם כולו בכוונותיה לשלום", אמר אובמה והוסיף: "אנו פועלים בניסיון להאט את תכניותיה". אובמה הדגיש בנאומו את החשיבות שבהטלת סנקציות על האירנים, במטרה ללחוץ על מנהיגיהם לסגת מהשגת הפצצה. "בפגישתי היום עם מנהיגי רוסיה וסין, אדון עמם בדרך להשגת פיתרון, שבמסגרתו אירן תעמוד בהתחייבויותיה", ציין.

במקביל הדגיש אובמה כי ארצו תפעל לצמצום הנשק הגרעיני שברשותה, וזאת מבלי לפגוע בביטחונה. "בפגישה עם נשיא רוסיה הנבחר פוטין, אביע את המשך המחויבות שלי להפחית את הארסנל הגרעיני שלנו", אמר הנשיא.

עוד התייחס הנשיא האמריקני לאיום האורב לדרום קוריאה מצפון - שכנתה קוריאה הצפונית, ואמר כי "אין בכוונתנו לשקוט אל מול הפרובוקציות שהיא מעוררת, וכי הימים הללו לא חלפו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת