השימפנזה הגאונה שהדהימה את החוקרים

מדי פעם נתקלים חוקרי בעלי החיים בפרט מסוים שמשנה את תפיסתם לגבי המין כולו. זהו המקרה של נטשה, לכאורה עוד שימפנזה חביבה במקלט חיות בר באוגנדה. כשהחוקרים בדקו אותה כחלק ממחקר נרחב הם גילו שמדובר בלא פחות מעילוי חברתי שמשטה גם בבני האדם

שימפנזות בשבי. ארכיון (AP)

לרוב, נהוג לחשוב שאינטליגנציה חברתית היא מה שבאמת מפריד את בני האדם מהקופים. אבל כל מי שפגש את נטשה, שמכונה "השימפנזה הגאונה", חושב אחרת.

נטשה הדהימה את החוקרים עם יכולותיה בהבנת ותפעול מצבים, ותקשורת עם בני מינה באופן שלא נראה בעבר.

בזמן ההאכלה, הקופה בת ה-22 למדה למחוא כפיים בחוזקה, בתקווה לקבל יותר תשומת לב ו"לסחוט" יותר אוכל ממטפליה.

נטשה ידועה גם במשחקים המתוחכמים שלה. כך לדוגמה, היא נוהגת לקרוא למבקרים במקלט חיות הבר באוגנדה להתקרב אליה באמצעות ידה - ואז להתיז עליהם מים.

הקופים נבנחו, תוצאותיה של נטשה בלטו מעל כולם

ההתנהגות יוצאת הדופן נותחה על ידי צוות חוקרים ממכון מקס פלאנק בגרמניה. הם הסיקו, בפעם הראשונה, שקופי שימפנזה מסוימים מבינים באופן אינטואיטיבי מצבים חברתיים יותר מאחרים.

נטשה נבדקה כחלק משלוש קבוצות של קופים שחיים בשבי. תוצאות המבחנים שעברה בלטו הרבה מעל השאר. ג'יל פרואז, ביולוגית-אנתרופולוגית מאוניברסיטת אייווה שלקחה חלק במחקר אמרה לעיתון ה"סאנדיי טיימס" הבריטי: "אני מתרגשת מאוד".

"אנשים שעובדים עם קופים יודעים שיש הבדלים אינדיבידואלים, אבל אני לא חושבת שנעשתה בחינה שיטתית של זה בעבר", הוסיפה. "זה ישנה את האופן בו אנו רואים את קופי השימפנזה בשבי ובטבע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת