אובמה בסיאול: "חלון ההזדמנויות מול אירן הולך ונסגר"

נשיא ארה"ב מנצל את הפיסגה הבינלאומית בנושא הגרעין בדרום קוריאה ודן עם רה"מ הטורקי בנושא הגרעין האירני. "אני מאמין שיש חלון זמנים לפתור את הסוגיה בצורה דיפלומטית, אבל החלון הזה נסגר", אמר אובמה. הבוקר ערך נשיא ארה"ב ביקור חריג ביותר באיזור המפורז בין שתי הקוריאות, וביצע תצפית מאחורי זכוכית משוריינת

משקיף לעבר החושך. ברק אובמה, היום (AP)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מתייחס היום לסוגיית הגרעין האירני במהלך ביקורו בדרום קוריאה, ואומר כי יש עוד זמן לפתור את הסוגיה בעזרת דיפלומטיה - אבל חלון ההזדמנויות הולך ונסגר.

אובמה אמר את הדברים אחרי פגישה בנושא עם ראש הממשלה הטורקי, ארדואן, במהלך הפסגה הבינלאומית בנושא הגרעין המתכנסת בסיאול. "אני מאמין שיש חלון זמנים לפתור את הסוגיה בצורה דיפלומטית, אבל החלון הזה נסגר", אמר הנשיא לכתבים שמלווים את המשלחת האמריקנית.

זו לא ההתבטאות הראשונה של נשיא ארה"ב בנושא "חלון ההזדמנויות". נראה שאובמה מנסה להפעיל לחץ על ישראל למנוע או לבלום מתקפה באירן כדי לנסות ולתת לדיפלומטיה ולסנקציות זמן להשפיע, אך גם הוא ממשיך להדגיש שהאפשרות הצבאית נותרת אופציה - אם כל השאר ייכשל.

פרט לסוגיית הגרעין האירני, דנו אובמה וארדואן גם בנושא סוריה וסיכמו על משלוח תרופות ותמיכה באמצעי תקשורת לכוחות האופוזיציה במדינה. על סיוע בנשק – לא נמסר דבר. "אנו עובדים למען מטרות זהות, בנושא הסיוע ההומניטרי וקידום מאמציו של קופי ענאן להביא לשינוי הכרחי בסוריה", אמר אובמה אחרי הפגישה.

"אם יירו טיל - לא יקבלו מזון"

במקביל לדיווחים על התחממות בגבול בין קוריאה הצפונית לשכנתה הדרומית, ניצל הנשיא אובמה את ביקורו בסיאול וסייר בנקודת התצפית הקרובה ביותר לאזור המפורז בין המדינות.

הנשיא האמריקני השקיף על הנעשה בצפון קוריאה, ואמר לחיילים האמריקנים שליוו אותו במהלך הסיור - כי הם "מהווים את הפנים לחופש". במהלך התצפית עמד אובמה מאחוריי זכוכית משוריינת, מחשש שמא ינסו החיילים הצפון קוריאנים לפגוע בו.

אובמה אף התייחס לכוונתו של קים ג'ונג און, הדיקטטור ששולט בקוריאה הצפונית, לשגר בחודש הבא טיל לטווח ארוך - כחלק מחגיגות מאה שנים להולדתו של קים איל-סונג. "אנחנו נבטל את העברת המזון והציוד במידה והם יעשו כן", הזהיר אובמה. "לצערי ההבדל בין שתי הקוריאות לא יכול להיות ברור ושקוף יותר".

הבוקר התקבלו דיווחים מסיאול, לפיהם הכוחות הצפון קוריאנים מזיזים טילים ומשגרים לעבר אזורים מהם יוכלו לתקוף את דרום קוריאה. הרמטכ"ל הדרום קוריאני אמר כי "המידע שמגיע לא משאיר מקום לספק". בסיאול חוששים שמא קים ג'ונג און ירצה לסיים את תקופת 100 ימי האבל על אביו בתקיפת הדרום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת