החשד מתגבר: אחיו של המחבל מעורב בתכנון וביצוע הטבח

בני משפחתו של מוחמד מראח מכחישים שידעו על כוונותיו הרצחניות, אולם חוקרי היחידה ללוחמה בטרור בצרפת מעריכים כי אחיו הגדול הסיע אותו למקום הפיגוע, סייע לו לגנוב את הקטנוע וישב איתו לארוחת ערב במשך 3 שעות בערב שלפני הטבח בבית הספר. יום למחרת, אוכן הטלפון הנייד של האח סמוך לבית הספר "אוצר התורה"

מותו של מוחמד מראח לא סתם את הגולל על חקירת "הרוצח מטולוז". אחיו הגדול, עבד אלקאדר מראח, נחקר באינטנסיביות במהלך הימים והשעות האחרונות וכעת חושדים במשטרת צרפת כי במידה כזו או אחרת - האח היה מעורב בטבח.

חוקרי היחידה ללוחמה בטרור, המנהלים את החקירה, טוענים כי אחיו של המחבל ישב איתו בערב שלפני הפיגוע לארוחת ערב במשך שלוש שעות. על פי החשד הוא ככל הנראה סייע לאחיו לגנוב את האופנוע בו נסע , וייתכן שאף הסיע אותו למקום הפיגוע. העיתון "לה פריזיאן" מדווח כי יום לאחר הפיגוע אוכן הטלפון הנייד של האח לא רחוק מבית הספר "אוצר התורה", מה שמגביר את עוצמת החשדות נגד האח.

עד כה הכחיש האח בחקירתו כל קשר ל-7 מעשי הרצח שביצע מוחמד מראח, אולם הודה בפני החוקרים כי ליווה את אחיו לחנות של אופנועי ימאהה, שם התעניינו השניים באפשרות לבטל את מערכת ה-GPS המותקנת באופנוע. רק לאחר הטבח התברר כי קטנוע מסוג זה - ימאהה T-MAX - שנגנב כמה ימים לפני כן שימש את מראח לביצוע המעשים המחרידים. גם במעשה הגניבה של הקטנוע, מעריכים במשטרת צרפת, היה נוכח גם האח הגדול.

במקביל, זוהה כלי הנשק ששימש את מראח לביצוע שלושת מעשי הטבח. מדובר באקדח אוטומטי מדגם קולט 45 ובקוטר 11.43 מ"מ,  שנמצא בחיפוש בבית בו התבצר המחבל. במקביל נמצאו במקום מספר כלי נשק נוספים, בהם תת-מקלע מסוג עוזי. כעת מנסים חוקרי משטרת צרפת להבין היכן נקנו כלי הנשק ומי מימן את רכישתם.

האח בחקירה: "גאה במעשיי אחי, שמת עם נשק ביד"

עבד אלקאדר מראח אמר בחקירתו במשטרה כי הוא "גאה" במעשים של אחיו, כך מסר גורם במשטרה לכלי תקשורת בפריז. העיתון "לה פריזיאן" דיווח אף כי האח "הביע שמחה על כך שאחיו מת עם נשק ביד". האח הגדול הודה כי היה נוכח בזמן גניבת הקטנוע ששימש את מראח לביצוע הרציחות, אם כי המשיך וטען כי לא ידע דבר על כוונותיו של אחיו.

במשטרה אומרים כי האח הגדול בן ה-29 הוא קיצוני איסלאמי וכי שרידים של חומר שעשוי להיות חומרי נפץ נמצאו במכוניתו. החוקרים מעריכים כי גם אם המחבל מוחמד מראח פעל לבדו בסופו של דבר, הרי שהיה לו סיוע לוגיסטי, וכי הוא חי "מעבר לאמצעים המועטים שנראה שהיו לו".

לעומת בנה הגדול, אמו של המחבל, זוליקה עזירי בת ה-55, שוחררה ממעצר ונוקתה מחשד. עורך דינה של האם, ז'אן-איב גונו, מסר בשיחה עם כתבים כי "היא פשוט הרוסה מרגשות אשם". הסניגור הוסיף וסיפר כי אמו של מראח "מעולם לא העלתה בדעתה אפשרות שבנה הוא זה שביצע את המעשה הזה, ושואלת את עצמה אם הייתה יכולה לעצור אותו". האם לא תחזור לביתה בטולוז בשלב זה, מחשש "למעשי נקם", כך לדברי עורך דינה.

נקמה? בית עלמין יהודי הושחת בניס

בינתיים, החשש מהתפרצות אלימה על רקע דתי בצרפת, בעקבות הטבח בטולוז וחיסול המחבל האחראי לו, מקבל ביטוי בשטח: כמה עשרות קברים יהודיים בבית העלמין היהודי בעיר ניס בדרום צרפת הושחתו ובמשטרה בודקים מתי בדיוק התרחש אירוע הוונדליזם החמור הזה.

צפו בתיעוד הווידאו: הקברים המחוללים בבית העלמין בניס

בטלוויזיה הצרפתית דווח כי מגני דוד נתלשו, עוקמו ובמקרים מסוימים אף נלקחו ממצבות בבית הקברות. במשטרה מעריכים כי המעשה בוצע בין ה-13 למרץ ל-23 למרץ, אך הסבירות הגבוהה היא שחילול הקברים בוצע בלילה שבין חמישי לשישי השבוע.

מתוך כ-600 מצבות בבית הקברות, 36 מצבות ניזוקו. בכולן היה מדובר בנזק שנגרם למגני דוד המחוברים למנורות שבתוכן מדליקים בני משפחות נרות זיכרון. במשטרת ניס מאמינים שמדובר בפשע שכוון נגד יהודים, שכן קברים נוצריים שנמצאים בסמוך לא נפגעו.

בקהילה היהודית משוכנעים: יש קשר בין הטבח לחילול הקברים

במשטרה המקומית החליטו להקצות ניידות נוספות לביצוע סיורים ליליים בבתי הקברות, בעקבות המקרה. חקירה רשמית נפתחה במטרה לנסות ולאתר את האחראים לוונדליזם. גורמים בקהילה היהודית בניס אמרו כי בהחלט ייתכן שיש קשר בין הטבח בטולוז לחילול הקברים בעיר.

"אנחנו מגנים את ההשחתה הזו בבית הקברות היהודי", נמסר בהודעה ממשרד הפנים הצרפתי. "אנו שבים ומדגישים את מחויבותנו להילחם בכל הסוגים של אנטישמיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת