אמו של המחבל מטולוז שוחררה: "הרוסה מרגשות אשם"

בני משפחתו של מוחמד מראח מכחישים שידעו על כוונותיו הרצחניות. אמו נוקתה מחשד ושוחררה ממעצר, עורך דינה אמר כי היא "היא שואלת את עצמה אם הייתה יכולה לעצור את בנה". אחיו הגדול הועבר להמשך חקירה בפריז, ואמר כי הוא "גאה במעשי אחיו". החוקרים מעריכים כי גם אם המחבל מוחמד מראח פעל לבדו, הוא קיבל סיוע לוגיסטי

משטרת צרפת ממשיכה בחקירת משפחתו וחבריו של מוחמד מראח, המחבל שביצע את מסע הטבח בטולוז ונורה למוות בתום מצור ממושך של כוחות הימ"מ, במטרה להבין אם הוא פעל לבדו או שהיו לו שותפים למעשים המחרידים. בשלב זה של החקירה, מכחישים כל בני המשפחה כי ידעו על המעשים המחרידים שמתכנן יקירם.

אמו של המחבל, זוליקה עזירי בת ה-55, שוחררה ממעצר ונוקתה מחשד. עורך דינה של האם, ז'אן-איב גונו, מסר בשיחה עם כתבים כי "היא פשוט הרוסה מרגשות אשם". הסניגור הוסיף וסיפר כי אמו של מראח "מעולם לא העלתה בדעתה אפשרות שבנה הוא זה שביצע את המעשה הזה, ושואלת את עצמה אם הייתה יכולה לעצור אותו". האם לא תחזור לביתה בטולוז בשלב זה, מחשש "למעשי נקם", כך לדברי עורך דינה.

לעומת האם, במשטרת צרפת מעריכים כי אחיו הגדול של המחבל עשוי היה להיות מעורב במסע הטבח, ולו באופן עקיף. עבד אלקאדר מראח אמר בחקירתו במשטרה כי הוא "גאה" במעשים של אחיו, כך מסר גורם במשטרה לכלי תקשורת בפריז. העיתון "לה פריזיאן" דיווח אף כי האח "הביע שמחה על כך שאחיו מת עם נשק ביד".

האח הגדול הודה כי היה נוכח בזמן גניבת הקטנוע ששימש את מראח לביצוע הרציחות, אם כי המשיך וטען כי לא ידע דבר על כוונותיו של אחיו.

עבד אלקאדר מראח וחברתו הועברו מטולוז למטה היחידה ללוחמה בטרור סמוך לפריז, להמשך החקירה, אולם על פי החוק הצרפתי, במידה ולא יובאו בפני שופט להארכת מעצרם – ישוחררו השניים כבר מחר.

במשטרה אומרים כי האח הגדול בן ה-29 הוא קיצוני איסלאמי וכי שרידים של חומר העלול להיות חומרי נפץ נמצאו במכוניתו. החוקרים מעריכים כי גם אם המחבל מוחמד מראח פעל לבדו בסופו של דבר, הרי שהיה לו סיוע לוגיסטי, וכי הוא חי "מעבר לאמצעים המועטים שנראה שהיו לו".

נקמה? בית עלמין יהודי הושחת בניס

בינתיים, החשש מהתפרצות אלימה על רקע דתי בצרפת, בעקבות הטבח בטולוז וחיסול המחבל האחראי לו, מקבל ביטוי בשטח: כמה עשרות קברים יהודיים בבית העלמין היהודי בעיר ניס בדרום צרפת הושחתו ובמשטרה בודקים מתי בדיוק התרחש אירוע הוונדליזם החמור הזה.

צפו בתיעוד הווידאו: הקברים המחוללים בבית העלמין בניס

בטלוויזיה הצרפתית דווח כי מגני דוד נתלשו, עוקמו ובמקרים מסוימים אף נלקחו ממצבות בבית הקברות. במשטרה מעריכים כי המעשה בוצע בין ה-13 למרץ ל-23 למרץ, אך הסבירות הגבוהה היא שחילול הקברים בוצע בלילה שבין חמישי לשישי השבוע.

מתוך כ-600 מצבות בבית הקברות, 36 מצבות ניזוקו. בכולן היה מדובר בנזק שנגרם למגני דוד המחוברים למנורות שבתוכן מדליקים בני משפחות נרות זיכרון. במשטרת ניס מאמינים שמדובר בפשע שכוון נגד יהודים, שכן קברים נוצריים שנמצאים בסמוך לא נפגעו.

בקהילה היהודית משוכנעים: יש קשר בין הטבח לחילול הקברים

במשטרה המקומית החליטו להקצות ניידות נוספות לביצוע סיורים ליליים בבתי הקברות, בעקבות המקרה. חקירה רשמית נפתחה במטרה לנסות ולאתר את האחראים לוונדליזם. גורמים בקהילה היהודית בניס אמרו כי בהחלט ייתכן שיש קשר בין הטבח בטולוז לחילול הקברים בעיר.

"אנחנו מגנים את ההשחתה הזו בבית הקברות היהודי", נמסר בהודעה ממשרד הפנים הצרפתי. "אנו שבים ומדגישים את מחויבותנו להילחם בכל הסוגים של אנטישמיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת