צרפת: קברים יהודיים הושחתו ע"י אלמונים בעיר ניס

ביטוי ראשון להתפרצות אלימות על רקע דתי בצרפת בעקבות הטבח בטולוז? עשרות קברים יהודיים הושחתו ע"י אלמונים בבית הקברות היהודי בעיר ניס בדרום המדינה, ובמשטרה המקומית חוקרים את הקשר לרצח בשבוע שעבר בבית הספר היהודי. בקהילה היהודית בניס משוכנעים כי חילול הקברים הוא תוצאה של חיסול האחראי לטבח בטולוז

אחד הקברים בבית העלמין בניס (Fracne 3)

החשש מהתפרצות אלימה על רקע דתי בצרפת, בעקבות הטבח בטולוז וחיסול המחבל האחראי לו, מקבל ביטוי בשטח: כמה עשרות קברים יהודיים בבית העלמין היהודי בעיר ניס בדרום צרפת הושחתו ובמשטרה בודקים מתי בדיוק התרחש אירוע הוונדליזם החמור הזה.

צפו בתיעוד הווידאו: הקברים המחוללים בבית העלמין בניס

בטלוויזיה הצרפתית דווח כי מגני דוד נתלשו, עוקמו ובמקרים מסוימים אף נלקחו ממצבות בבית הקברות. במשטרה מעריכים כי המעשה בוצע בין ה-13 למרץ ל-23 למרץ, אך הסבירות הגבוהה היא שחילול הקברים בוצע בלילה שבין חמישי לשישי השבוע.

מתוך כ-600 מצבות בבית הקברות, 36 מצבות ניזוקו. בכולן היה מדובר בנזק שנגרם למגני דוד המחוברים למנורות שבתוכן מדליקים בני משפחות נרות זיכרון. במשטרת ניס מאמינים שמדובר בפשע שכוון נגד יהודים, שכן קברים נוצריים שנמצאים בסמוך לא נפגעו.

בקהילה היהודית משוכנעים: יש קשר בין הטבח לחילול הקברים

במשטרה המקומית החליטו להקצות ניידות נוספות לביצוע סיורים ליליים בבתי הקברות, בעקבות המקרה. חקירה רשמית נפתחה במטרה לנסות ולאתר את האחראים לוונדליזם. גורמים בקהילה היהודית בניס אמרו כי בהחלט ייתכן שיש קשר בין הטבח בטולוז לחילול הקברים בעיר.

"אנחנו מגנים את ההשחתה הזו בבית הקברות היהודי", נמסר בהודעה ממשרד הפנים הצרפתי. "אנו שבים ומדגישים את מחויבותנו להילחם בכל הסוגים של אנטישמיות".

בינתיים, נמשכת חקירת הטבח בטולוז. אחיו של הרוצח מוחמד מראח, נחקרו היום במשטרה ובהמשך היום ייערך בבית המשפט דיון בעניין סוגיית העמדתו לדין בגין מעורבות בטבח. בעבר נחקר האח בחשד שהחזיק בקשרים עם גורמי ג'יהאד עולמי שפעלו בעירק, ובמהלך מעצרו השבוע נמצאו במכוניתו חומרי נפץ. אמו של מראח, זולייקה עזירי, שוחררה כבר אמש ממעצר.

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ששלח השבוע תנחומים למשפחות הנרצחים בטולוז, קרא היום לגורמי הביטחון במדינה לקיים דיון דחוף בעקבות הטבח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת