האסטרונאוטים נמלטים מתחנת החלל

פסולת חלל שמקורה בלוויין רוסי עושה את דרכה במסלול שעלול ליצור התנגשות עם תחנת החלל הבינלאומית. בעקבות הגילוי המאוחר של העצם ייאלצו ששת האסטרונאוטים על הסיפון למצוא מקלט בשני רכבי חלל למקרי חירום. אם אכן יפגע העצם בתחנת החלל, האסטרונאוטים צפויים לשוב לכדור הארץ באופן מיידי

תחנת החלל הבינלאומית (AP)

דרמה בחלל - ששת האסטרונאוטים השוהים בתחנת החלל הבינלאומית ייאלצו לנטוש את התחנה ולהתפנות ל"ספינות הצלה" מחשש שפסולת תועה מלוויין רוסי תפגע בתחנה.

מקורה של פסולת החלל בהתנגשות שארעה בשנת 2009 בין לוויין תקשורת אמריקני לבין לוויין צבאי רוסי. ההתנגשות יצרה כ-2,000 רסיסים של פסולת חלל. גורמים בנאס"א מסרו כי אינם יודעים מה גודלו של העצם התועה, שעשוי להוות סכנה ממשית אם יפגע בתחנת החלל הבינלאומית, שמשקלה 450 טונות.

ששת האסטרונאוטים - שלושה אמריקנים, שני רוסים והולנדי - יתפסו מחסה בתוך שני רכבי חלל מסדרת "סויוז". אם תרחיש הפגיעה, שסבירותו נמוכה, אכן יתממש - ישובו רכבי החלל באופן מיידי אל כדור הארץ. במקרים קודמים בעבר הוסטה תחנת החלל ממסלולה, אך הפעם הבחינו בפסולת החלל פחות מיממה לפני זמן הפגיעה האפשרי - זמן קצר מכדי להזיזה.

מדובר בפעם השלישית ב-12 השנים האחרונות שבה נאלצו אסטרונאוטים להימלט מתחנת החלל הבינלאומית מחשש לפגיעת פסולת חלל. ביוני בשנה שעברה נכנסו האסטרונאוטים לרכבי החירום בשעה שפסולת החלל חלפה במרחק מבהיל של 260 מטרים בלבד מהתחנה.

פסולת החלל מהווה איום גובר והולך עבור תחנת החלל הבינלאומית ולוויינים הסובבים סביב כדור הארץ. כ-22 אלף עצמים בגודל של 10 ס"מ או יותר נעים סביב כדור הארץ. נאס"א עוקבת מקרוב אחר רבים מהם, אך חלקם נותרים ללא פיקוח. מלבד זאת, ישנם כמה מאות אלפי עצמים קטנים יותר שעשויים גם הם לגרום נזק כבד במקרה של התנגשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת