דוח בריטי מזהיר: פיגוע גרעיני - סכנה עולמית ממשית

האם אנו עומדים פני איום שטרם ידענו כמותו? דוח של המועצה לביטחון לאומי בבריטניה מזהיר כי נפילת נשק בלתי קונבנציונלי בידי טרוריסטים היא סכנה מוחשית לביטחון העולם. סגן ר"מ בריטניה: "טרור גרעיני הוא כעת איום עולמי אמיתי". הדוח אף מביע חשש מהזווית הצבאית של תוכנית הגרעין האירנית

תרגיל פיקוד העורף. ארכיון (רויטרס)

איום גלובלי - דוח שחיברה המועצה לביטחון לאומי בבריטניה מזהיר מפני סכנה מוחשית שטרוריסטים ישימו ידיהם בעתיד על נשק גרעיני, כימי או ביולוגי, אלא אם העולם יחל להגביר את מאמצי האבטחה על חומרים מסוכנים ומידע רגיש.

בדוח המקיף למניעת הפצת נשק גרעיני הראשון מסוגו מפרטת בריטניה את הסיכונים האפשריים הנשקפים מהפצה של אמצעי לחימה בלתי קונבנציונליים ברחבי העולם. הדוח אף מגדיר את האפשרות של מתקפת טרור מסוג כזה כפוטנציאל הסיכון החמור ביותר לביטחון הלאומי של בריטניה.

"לאל קעידה יש רצון ארוך ימים להשיג נשק כזה ולהשתמש בו", נכתב בדוח. "ללא מאמץ עולמי ממושך להפחתת רמת הפגיעות באבטחת חומרים ומידע, ישנה סבירות ממשית שטרוריסטים ישיגו יכולת גרעינית בשלב מסוים". הדוח אף התייחס לסוגית הגרעין האירני והובעו בו "חששות כבדים" מהזווית הצבאית של תוכנית הגרעין.

הדוח מתפרסם ימים ספורים לפני שמנהיגים מ-50 מדינות, בהם נשיא ארה"ב ברק אובמה, יתכנסו בסיאול לוועידת פסגה שתעסוק בבטיחות גרעינית. בוועידה צפויים המשתתפים להתמקד באמצעים השונים להגן על מתקנים גרעיניים ותכולתם במטרה למנוע סחר בלתי חוקי ומסוכן.

"טרור גרעיני הוא כעת איום עולמי אמיתי", אמר סגן ראש ממשלת בריטניה ניק קלג, שיוביל את משלחת בריטניה לוועידה בסיאול. גורמים בלונדון מסרו כי בריטניה פועלת להידוק האבטחה על מידע גרעיני רגיש, ובתוך כך היא מיידעת מדענים על הסיכון ועל הצורך לשמור את המידע מאובטח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת