אוקראינה: אנדרטה לזכר נספי השואה הושחתה אל מול עוברים ושבים

חברי הקהילה היהודית בלביב (לשעבר לבוב) נדהמו לנוכח האדישות שגילו אזרחים שחזו במו עיניהם באלמונים מחללים מצבת זיכרון במרכז העיר ולאור יום - ולא עשו דבר. הם קראו לרשויות בקייב "להעניש את הפושעים בכל חומרת הדין", וניקו את הכתובות האנטישמיות שרוססו במקום

חברי הקהילה היהודית ליד האנדרטה שחוללה (אתר VGOLOS)

בקהילה היהודית בצרפת ממשיכים ללקק את הפצעים שגרם מוחמד מראח, המחבל שרצח בתחילת השבוע ארבעה בני אדם בבית הספר היהודי בטולוז. במקביל, ממשיכה האנטישמיות להכות גם במקומות אחרים - והיום הרימה שוב את פרצופה המכוער באוקראינה. מצבות הנצחה לזכר יהודי העיר לביב (בעבר: לבוב) שנספו בשואה הושחתו על ידי אלמונים.

כלי תקשורת באוקראינה דיווחו כי על גבי האנדרטה, הממוקמת בשדרות צ'רנוביל שבמרכז העיר, הותז צבע וכן רוססו סיסמאות אנטישמיות ופוגעניות. רשויות החוק המקומיות פתחו בחקירה, אך טרם נלכדו חשודים במעשה.

האירוע עורר זעם רב בקרב הקהילה היהודית המקומית, שמקצת מחבריה הטיחו ביקורת נוקבת ברשויות על טיפולן בתופעה.

"איש לא טרח לפנות למשטרה"

ארגון "שלום עליכם" לתרבות יהודית בלביב פרסם הודעת גינוי על האירוע, שבה נכתב כי "'קשה להתעלם מהאדישות המפתיעה שגילו עוברי אורח ששהו בתחנת אוטובוס סמוכה בזמן השחתת מצבת הזיכרון. אין כל ספק שהם חזו במתרחש, אך איש מהם לא טרם לפנות למשטרה. רק כשאנשינו הבחינו בנזק הוגשה תלונה בנושא".

בארגון היהודי מתכוונים להגיש פנייה דחופה בנושא לראש העיר וכן לדרוש ממשרד הפנים האוקראיני "לטפל במלוא חומרת הדין בפושעים" שהיו אחראים לחילול האנדרטה.

בלביב התקיימה במשך מאות שנים קהילה יהודית שנחשבה לאחת הבולטות והגדולות במזרח אירופה. היא הוציאה מתוכה רבנים רבים והייתה בסיס לפעילות ציונית נרחבת. ערב מלחמת העולם השנייה, התגוררו בה כ-100,000 יהודים שהיוו שליש מאוכלוסיית העיר ורובם נספו בשואה. לביב היא כיום ביתם של 2,000 יהודים בלבד, ומספר זעום של ארגוני קהילה עדיין פועלים בה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת