המחדל הצרפתי: כך הרוצח התחמק

ככל שנוקפות השעות מאז חשיפת זהותו של מוחמד מראח, שביצע את קציר הדמים בבית הספר היהודי בטולוז, הולכים ומתבררים ממדי המחדל המודיעיני החמור שאפשר לו להימלט מבית הסוהר באפגניסטן ולהסתובב כאדם חופשי בצרפת - שם רקם את תכנית הקטל שהוציא לפועל

בזמן שנמשך הכתר שהטילו כוחות הקומנדו הצרפתיים סביב ביתו של מוחמד מראח, הצעיר שהודה בביצוע הירי הקטלני בבית הספר היהודי בטולוז, הולכים ומתבררים ממדיו של המחדל המודיעיני שאפשר לו להסתובב כאדם חופשי בצרפת וכך לרקום ולהוציא לפועל את תכנית הקטל שביצע - שגבתה את חייהם של ארבעה בני אדם.

ממידע שנחשף בשעות האחרונות עולה כי מראח, צרפתי בן 24 ממוצא אלג'יראי, יצא ב-2008 לעיר קנדהאר שבאפגניסטן. הוא ערך את הביקור שם כדי לחזק את קשריו עם ארגוני ג'יהאד קיצוניים, דוגמת טליבאן ואל-קעידה שפעלו שם. במהלך שהותו נעצר בזמן שהתאמן בהטמנת מטעני חבלה נגד כוחות זרים שפעלו בעיר.

מראח, יליד 1988, נשלח באפגניסטן לשלוש שנות מאסר בכלא בקנדהאר, אבל בפועל שהה תקופה קצרה בהרבה מאחורי סורג ובריח. בחסות מהומות שפרצו באפגניסטן החלה בריחה המונית של אנשי אל-קעידה מבתי הסוהר המקומיים, ובין אלו שהצליחו לחמוק מאימת החוק - גם החשוד ברצח המזעזע בטולוז.

הסינגור: "הוא אדיב ועדין"

מאז אותה התקופה, חרף המידע החמור שהצטבר נגדו, לא נעצר מראח. אחרי הירי בבית הספר "אוצר התורה" החלו במשטרת צרפת לאחות את קרעי המידע שהגיעו לידיהם. בימים האחרונים נחשף כי באמצעות מחשבה האישי של אמו יצר החשוד קשר עם חייל הצנחנים המוסלמי שנרצח בשבוע שעבר. התרחיש שנבדק כעת הוא כי מראח פגש בחייל, גנב את אופנועו ובאמצעותו ביצע את קציר הדמים במוסד החינוכי.

בשעות האחרונות התברר גם כי מראח אף ביקש להתגייס לשורות צבא צרפת - אך נענה בסירוב. עורך דינו, כריסטיאן אטאלין, תיאר אותו כאדם "עדין ואדיב" ואמר כי ההיכרות עמו נמשכת זה שמונה שנים. הוא ציין כי הפעם האחרונה שבה נאלץ מרשו להגיע לבית המשפט הייתה כשנתפס נוהג ברכב ללא רישיון. קודם לכן, הוא הועמד לדין על גניבת ארנק. מאוחר יותר התברר שאותה הופעה אחרונה בבית המשפט התקיימה לפני שבועיים בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת