סוף לדרמה: המחבל מטולוז נורה ונהרג בפשיטה על ביתו

מסע המוות בו החל מוחמד מראח בתחילת השבוע בביה"ס היהודי בטולוז הסתיים אחרי 32 שעות מצור על ביתו, כשכוחות קומנדו פרצו למקום ואיתרו אותו בחדר האמבטיה. הוא ניסה להימלט דרך החלון, ובעודו יורה - ספג פגיעה קטלנית בראשו. אח"כ התברר כי הוא תיעד את רגעי הזוועה שבהם גדע את חייהם של שבעה בני אדם

32 שעות מצור על ביתו של מוחמד מראח, המחבל שביצע את פיגוע הירי הקטלני בבית הספר היהודי בטולוז, הסתיימו בצהריים בדרמה של ממש שבשיאה הצעיר הצרפתי-מוסלמי נורה בראשו - ונהרג.

בסביבות 11:30 לפני הצהריים פקעה סבלנותם של מפקדי יחידת הקומנדו המשטרתית (RAID) שכיתרו את המבנה בעיר הצרפתית וניסו, ללא הועיל, לשכנע את מראח להסגיר עצמו לידיהם. תחילה הושלכו לעבר הדירה שבה התגורר שלושה רימוני הלם - אולם מראח עמד בסירובו.

כעבור דקות ספורות הגיע רגע האמת. עשרות לוחמים הסתערו אל תוך ביתו של מראח, כשבמקביל החרידו קולות ירי ונפץ את האזור כולו. לפי דיווחי כלי התקשורת המקומיים, נורו באותו השלב לא פחות מאשר כ-300 קליעים. כשניכר היה שהמאבק בין הצדדים הולך ומסלים, נדרשו מאות העיתונאים שהמתינו מחוץ לזירה עם ניידות השידור להתרחק מהמקום מחשש שייפגעו.

המחבל הסתתר בחדר האמבטיה

במקביל, הגיעו הכוחות שפרצו לבית לחדר האמבטיה - שם המתין להם המחבל. משנפתחה הדלת הוא פתח באש, ככל הנראה בשני כלי נשק שונים, שנענתה במהירות בירי של לוחמי הקומנדו. בניסיון להימלט, ניסה מראח לנוס על נפשו דרך החלון. הוא קפץ מטה בעודו ממשיך לירות באקדח שהחזיק - אולם אז ספג ראשו פגיעה ישירה וקטלנית של קליע שהביאה לקץ הסאגה. כעבור שניות ספורות הוא נמצא מת על הקרקע מתחת לדירתו.

שר הפנים של צרפת, קלוד גואן, סיכם את המבצע בסיפוק יחסי - בזכות היקף הנפגעים המצומצמם שספגו כוחות הביטחון. בפשיטה כולה נפגעו קל שני שוטרים, ולא נשקפת להם סכנת חיים. עם זאת, הביע גואן צער על כך שמראח לא הועמד לדין על מעשיו. "לצערי לא יהיה פה משפט צדק", אמר.

בדיקת גופתו של מראח והזירה שבה התחוללה הדרמה העלתה כי בשעת הפשיטה, לבש המחבל גלבייה שחורה ותחתיה - אפוד מגן. נוסף על כך, נמצאו במקום בקבוקי תבערה שהכין וכן שלוש מחסניות שבהן ככל הנראה התכוון לעשות שימוש, פרט לאלה שבאמצעותן ירה אל השוטרים והלוחמים.

העדויות התבררו כנכונות: מראח תיעד את מסע הקטל והעלה לאינטרנט

התובע הראשי של צרפת, פרנסואה מוליה, אישש את טענות עדי הראייה של מסע הקטל שערך מראח בבית הספר "אוצר התורה" שלפיהן תיעד את האירוע כולו במצלמת וידאו. מוליה אמר כי בידי אנשיו ראיות לכך שהסרטון ובו מראות הזוועה הועבר לגורם שלישי באמצעות האינטרנט. עם זאת, הוא הדגיש כי חוקריו טרם הצליחו להתחקות אחר מי שקיבל את התיעוד.

עם סיום המבצע ללכידתו של מראח, התיימב נשיא צרפת ניקולא סרקוזי אל מול מצלמות הטלוויזיה וסיפק הצהרה מיוחדת לרגל האירועים. הוא אמר כי "אין לאמונה האיסלאמית כל קשר לאידיאולוגיה המוטרפת של היורה" והבהיר כי "צרפת תגן בחירוף נפש על ערכיה".

בהכנת הכתבה השתתפו שליח חדשות 2 לטולוז ליאור פרידמן, ועורך חדשות החוץ ערד ניר

סוף המצור בטולוז - כותרות אחרונות בחדשות 2 באינטרנט:

המחבל רצח, תיעד וצעק: "הרגת את אחיי, אני אהרוג אותך"

שלב אחר שלב: כך התבצעה ההסתערות על בית המחבל בטולוז

תיעוד: הפשיטה על בית המחבל בטולוז

שכנתו של מראח: "התלוננתי עליו בלי סוף"

צפו: כך נראה המחבל מטולוז

המחדל הצרפתי: כך הרוצח לא נעצר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת