הירי בצרפת: החשודים הנאו נאצים נחקרו ושוחררו

חקירת הרצח בבית הספר היהודי בטולוז חוזרת לנקודת ההתחלה: המשטרה הצרפתית עצרה את שלושת החשודים הנאו נאצים שהיו חשודים במעשים הקשים, אך התברר שאין להם כל קשר. גופותיהם של יונתן סנדלר, שני בניו ומרים הקטנה יוטסו הלילה לישראל

משטרת צרפת ממשיכה לחקור את הירי הקטלני אתמול בבית הספר היהודי בטולוז. בשעות האחרונות, למרבה הצער, נראה שהחקירה חזרה לנקודה ממנה התחילה עם סיום חקירתם של שלושה חיילים צרפתים אשר הודחו מיחידת עלית בשל פעילות נאו נאצית, ונחשדו במעשה. בתקשורת הצרפתית מדווח כי השלושה נחקרו והתברר שאין להם כל קשר לדברים.

שר הפנים של צרפת קלוד גינו הזהיר היום בתוך כך מפני המשך פעולת הרוצח המסתורי, לובש השחורים, שהגיע לבית הספר רכוב על אופנוע גנוב ומצויד בשני אקדחים. "אנחנו מסתכלים על הפרופיל של הרוצח כאיש קר מאוד, נחוש מאוד, עם יכולת דיוק. איש מאוד אכזרי". שוטר המקורב לחקירה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "זה יהיה מפתיע אם זה ייפסק עכשיו".

גופותיהם של יונתן סנדלר, בניו אריה וגבריאל, והילדה מרים מונסנגו, יוטסו בהמשך הערב לישראל. מחר יתקיימו הלוויותיהם, בזו אחר זו. בהלוויות ישתתפו שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה.

צרפת התייחדה עם זכר ההרוגים; הגופות יוטסו ארצה

בכל בתי הספר בצרפת התקיימה בשעה 12:00 בצהריים (שעון ישראל) דקת דומייה לזכרם של ארבעת הרוגי הטבח בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בעיר טולוז. מאות אלפי צרפתים התייחדו עם זכר הנרצחים. את טקסי הזיכרון העברנו בשידור ישיר באתר האינטרנט של חדשות 2. גם מנהיגי צרפת זונחים את מסעות הבחירות שלהם ואת הפגישות עם הפעילים על מנת ליטול חלק באירועי הזיכרון. הנשיא ניקולא סרקוזי אמר במהלך ביקור שערך בבית הספר היהודי כי הוא נחוש למצוא את האחראי לרצח וכי הכוננות בדרום-מערב המדינה עלתה לרמה הגבוהה ביותר לשם מטרה זו. 

נשיא צרפת שהשתתף בדקת הדומייה בפריז, ביקש מילדי האומה הצרפתית לכבד את אלו שנהרגו בירי בבית הספר היהודי. הנשיא הצרפתי הזהיר שאירוע כזה יכול להתרחש בכל מקום. "אלו ילדים בדיוק כמוכם", אמר לתלמידי חטיבת ביניים בפריז, "זה היה יכול להתרחש גם כאן". סרקוזי הבטיח שהרשויות יעשו הכול כדי לתפוס את מי שעומד מאחורי הירי.

בינתיים, ממשיכים להיחשף פרטים חדשים מהטבח. רוכב האופנוע האלמוני שפתח באש באירוע ככל הנראה ענד מצלמת וידאו על צווארו, שסייעה לו בפעולה - כך אומר שר הפנים הצרפתי, על סמך עדויות ראיה שנגבו בזירת האירוע. "איננו יודעים מי היורה עדיין", אמר הבוקר השר לרדיו "אירופה 1". "לעת עתה, אנחנו ממשיכים בחקירה. עד ראיה ראה מצלמת וידאו קטנה כרוכה סביב צווארו של הרוצח". עיתון ה"טלגרף" הבריטי דיווח כי רוצח אחר שהשתמש באותה מצלמה היה האחראי לטבח בנורבגיה, אנדרס בריוויק.

"הרוצח ירד מהאופנוע, ירה באוויר ואז הוציא כלי נשק נוסף והחל לירות על כולם, על הילדים", סיפר הבוקר אחד מעדי הראייה במקום, צעיר מקומי בשם ברוך. העיתון "הטלגרף" הבריטי חשף הבוקר כי המשטרה מחזיקה בתיעוד של מצלמות האבטחה במקום, ובהן נראה הרוצח פורץ לבית הספר ויורה לכל עבר.

מעדויות נוספות שפורסמו מוקדם יותר עולה כי מרים מונסונגו בת ה-8, בת הזקונים במשפחתו של מנהל בית הספר היהודי, נורתה מטווח קצר על ידי המפגע חסר הרחמים. על פי עדויות המגיעות מהשטח תפס הרוצח בידו את מרים הקטנה וירה בה שלושה כדורים מטווח אפס בראשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת