החוק לבחינת הסכם הגרעין עם אירן אושר בסנאט

ועדת החוץ של הסנאט האמריקני הצביעה פה אחד לאישור נוסח מתוקן של הצעת חוק שיעניק לקונגרס הסמכות לאשר כל עסקה שתיחתם עם אירן במסגרת המו"מ על פרויקט הגרעין שלה. נשיא ארה"ב שהתנגד תחילה לחוק ואף איים בהטלת וטו הסכים לאשרו לאחר שהחוק רוכך

הסכים לחתום לאחר השינו| אובמה (רויטרס)

ועדת החוץ של הסנאט האמריקני אישרה אמש (שלישי) פה אחד את החוק המקנה לקונגרס האמריקני לבחון ואף לדחות את הסכם הגרעין בין אירן לבין ארה"ב וששת המעצמות. את החוק שעבר ריכוך בכדי שיאושר על ידי הדמוקרטים, יזם יו"ר ועדת החוץ בסנאט, חבר הקונגרס מטעם הרפובליקנים בוב קורקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החוק עבר פה אחד והוא זוכה לתמיכה משני הצדדים, כשכל תשעה עשר חברי הועדה הצביעו בעדו. ככל הנראה, גם נשיא ארה"ב ברק אובמה, הסיר התנגדותו להצעת חוק והסכים לחתום עליו ולא להשתמש בזכות הווטו שלו בכדי להפיל את הצעת החוק. "הבהרנו לדמוקרטים ורפובליקנים בוועדת החוץ של הסנאט שהנשיא יהיה מוכן לחתום על הפשרה המוצעת", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט.  

ההכרזה על ההסכם בלואזן (רויטרס)

יו"ר ועדת החוץ של הסנטור בוב קורקר, שכתב את הצעת החוק, אמר כי הבית הלבן הסכים לאשר את הצעת החוק רק לאחר שהיה ברור שיש תמיכה חזקה מצד המפלגה הדמוקרטית. "השינוי החל רק כאשר הם ראו איך סנטורים רבים הולכים להצביע", הוסיף.

במידה וחברי הקונגרס לא יאשרו את פרטי ההסכם יוכל הנשיא אובמה להטיל וטו על החלטתם בתוך 12 ימים. כמו כן, במסגרת הצעת החוק המרוככת, יחויב הנשיא האמריקני להצהיר כי אירן אינה תומכת בפעולות טרור נגד ארצות הברית, ועל הממשל האמריקני להציג דוחות מפורטים הקשורים באירן כגון: תמיכה בטרור ומשלוחי טילים. השינוי בהצעת החוק לא יאפשר לקונגרס להחזיר את הסנקציות שיוסרו מטהרן.