צרפת התייחדה עם זכר הנרצחים

גינויים מקיר לקיר בצרפת לטבח המחריד, אמש בבית הספר היהודי בטולוז. בבית הספר התקיים טקס לזכר הנרצחים. סרקוזי שהשתתף בדקת דומייה בפריז אמר לתלמידים: "זה היה יכול להתרחש גם כאן"

מרכינים ראש, נזכרים בהרוגים: בכל בתי הספר בצרפת התקיימה בשעה 12:00 בצהריים (שעון ישראל) דקת דומייה לזכרם של ארבעת הרוגי הטבח בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בעיר טולוז. מאות אלפי צרפתים התייחדו עם זכר הנרצחים. את טקסי הזיכרון העברנו בשידור ישיר באתר האינטרנט של חדשות 2.

גם מנהיגי צרפת זונחים את מסעות הבחירות שלהם ואת הפגישות עם הפעילים על מנת ליטול חלק באירועי הזיכרון. הנשיא ניקולא סרקוזי אמר במהלך ביקור שערך בבית הספר היהודי כי הוא נחוש למצוא את האחראי לרצח וכי הכוננות בדרום-מערב המדינה עלתה לרמה הגבוהה ביותר לשם מטרה זו. בשעה 13:00 שעוננו ייערך הטקס הרשמי בבית הספר היהודי בטולוז, שגם אותו נעביר בשידור ישיר באתרי האינטרנט של חדשות 2.

נשיא צרפת שהשתתף בדקת הדומייה בפריז, ביקש מילדי האומה הצרפתית לכבד את אלו שנהרגו בירי בבית הספר היהודי. הנשיא הצרפתי הזהיר שאירוע כזה יכול להתרחש בכל מקום. "אלו ילדים בדיוק כמוכם", אמר לתלמידי חטיבת ביניים בפריז, "זה היה יכול להתרחש גם כאן". סרקוזי הבטיח שהרשויות יעשו הכול כדי לתפוס את מי שעומד מאחורי הירי.

בינתיים, ממשיכים להיחשף פרטים חדשים מהטבח. רוכב האופנוע האלמוני שפתח באש באירוע ככל הנראה ענד מצלמת וידאו על צווארו, שסייעה לו בפעולה - כך אומר שר הפנים הצרפתי, על סמך עדויות ראיה שנגבו בזירת האירוע. "איננו יודעים מי היורה עדיין", אמר הבוקר השר לרדיו "אירופה 1". "לעת עתה, אנחנו ממשיכים בחקירה. עד ראיה ראה מצלמת וידאו קטנה כרוכה סביב צווארו של הרוצח".

"הרוצח ירד מהאופנוע, ירה באוויר ואז הוציא כלי נשק נוסף והחל לירות על כולם, על הילדים", סיפר הבוקר אחד מעדי הראייה במקום, צעיר מקומי בשם ברוך. העיתון "הטלגרף" הבריטי חשף הבוקר כי המשטרה מחזיקה בתיעוד של מצלמות האבטחה במקום, ובהן נראה הרוצח פורץ לבית הספר ויורה לכל עבר.

מעדויות נוספות שפורסמו מוקדם יותר עולה כי מרים מונסונגו בת ה-8, בת הזקונים במשפחתו של מנהל בית הספר היהודי, נורתה מטווח קצר על ידי המפגע חסר הרחמים. על פי עדויות המגיעות מהשטח תפס הרוצח בידו את מרים הקטנה וירה בה שלושה כדורים מטווח אפס בראשה.

"הרשע רץ אחריה"

מכר של בני משפחת מונסונגו שביקר בבית המשפחה האבלה סיפר לעיתון "מעריב" כי שמע מבני הזוג מונסונגו פרטים חדשים אודות הרצח המזעזע. "היא בת הזקונים שלנו. הרשע הזה רץ אחריה, תפס אותה בשערות וירה בראשה. הוא הרס אותנו", סיפרו בני המשפחה ההמומים.

אביה של מרים, יעקב מונסונגו, מנהל את בית הספר היהודי קרוב ל-20 שנה. אתמול, דקות לאחר האירוע, נפרד יעקב מבתו הקטנה בנשיקה ובבכי באחד המבנים בבית הספר.

היום, בשעה 12:00, יעמדו בבתי הספר ברחבי צרפת דקת דומיה לזכרם של הנרצחים בפיגוע. אמש ערכה הקהילה היהודית עצרת זיכרון מחוץ לבית הספר בנוכחות אווה סנדלר, אלמנתו של יונתן ואמם של אריה וגבריאל.

החשד: תא ניאו נאצי אחראי לטבח

אלמוני רכוב על קטנוע פתח אתמול בבוקר באש בבית ספר יהודי בעיר טולוז בדרום-מערב צרפת, ונמלט מהמקום. ארבעה בני אדם איבדו את חייהם בתקרית: הרב יונתן סנדלר בן ה-30, ישראלי שעזב את הארץ לפני כשנתיים ועבד כמורה בבית הספר של הקהילה היהודית בטולוז, ושני ילדיו הקטנים - אריה בן ה-6 וגבריאל בן ה-3. הרוגה נוספת היא בתו של מנהל בית הספר, מרים מונסנגרו בת ה-8. עוד שלושה תלמידים בבית הספר נפצעו באורח קשה.

במשטרה הצרפתית חושדים כי תא נאו נאצי שפעל בתוך בסיס צבאי בצרפת, אחראי לירי הקטלני. הגילוי שהוביל לכיוון החקירה הזה הוא שאותו נשק ממנו נורו הקליעים אתמול, וגם אותו האופנוע השחור עליו רכב הרוצח, שומשו גם בשלושה מקרי רצח אחרים באזור - של חיילים מוסלמים ממוצא צפון אפריקני. החוקרים חושדים שקבוצת חיילים שהודחו מיחידת עלית של הצנחנים הצרפתים, מפני שנחשדו בפעילות נאו נאצית, פתחו במסע נקמה ממניעים אידיאולוגים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת