בית עלמין יהודי חולל במזרח פולין

תושבי העיירה ויסקה מזובייצק שבמזרח פולין נדהמו לגלות כי אלמונים חיללו את בית העלמין היהודי העתיק וריססו צלבי קרס על מצבות. על שער הכניסה לבית העלמין, ששוקם בשנת 2006, נכתב "כאן פולין, לא ישראל". מהקרן לשימור המורשת היהודית בפולין נמסר כי מדובר באירוע ראשון מסוג זה במקום. המשטרה המקומית חוקרת

"כאן פולין, לא ישראל". ארכיון (חדשות 2)

גל אנטישמי באירופה - בית עלמין יהודי במזרח פולין חולל על ידי אלמונים, שריססו צלבי קרס וסיסמאות אנטישמיות על גבי המצבות. האירוע התרחש כמעט במקביל לפיגוע בבית הספר היהודי בטולוז, בו נרצחו ארבעה בני אדם.

המשטרה בפולין חוקרת תקרית שהתרחשה בלילה שבין ראשון לשני, במהלכה גרמו אלמונים נזק לבית העלמין הישן בעיירה ויסוקה מזובייצק שבצפון-מזרח פולין. העבריינים ריססו צלבי קרס על שער בית העלמין וכן על גבי לוח זיכרון לקהילה היהודית ועל מספר מצבות. בין היתר נכתב שם "כאן פולין, לא ישראל".

מהקרן לשימור המורשת היהודית בפולין נמסר כי בית העלמין העתיק שוקם במבצע משותף עם ניצולי שואה ובני משפחותיהם בשנת 2006. "אנו המומים מכך שהמתקפה כוונה נגד מקום מנוחתם האחרון של אזרחי ויסוקה שאינם יכולים להגן על עצמם ואינם יכולים לזכות בהגנה מפי קרובי משפחתם, שנרצחו בשואה", נמסר מהקרן.

מייקל טרייסון, עורך דין אמריקני שסייע לגייס כספים לשיקום בית העלמין מסר כי זו ההתקפה הראשונה מסוג זה בבית העלמין. "מי שמכיר את המקום יודע שזה מקרה בודד שמהווה ניגוד לפולין של היום", אמר.

בית העלמין העתיק מהמאה ה-18 נהרס לחלוטין בידי הגרמנים עם תחילת מלחמת העולם השנייה. מחצית מתושבי העיירה, כאלפיים במספר, היו יהודים. בנובמבר 1942 נמלטו כ-500 מהתושבים היהודים מגטו ויסקה ובתגובה נשלחו בני הקהילה הנותרים למחנה ההשמדה אושוויץ, שם רובם נרצחו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת