חשד: היורה - חלק מתא חיילים נאו נאצים שהודחו

סרקוזי העלה את הכוננות באזור דרום צרפת לרמה הגבוהה ביותר. חוקרי המשטרה הצרפתית חושדים שחיילים נאו-נאצים שהודחו לאחרונה מיחידת עלית בצבא הצרפתי פתחו במסע נקמה והרג והם אחראים לירי הבוקר בביה"ס היהודי. בשעה 12:00 תעצור צרפת לדקת דומייה

במשטרה הצרפתית חושדים כי תא נאו נאצי שפעל בתוך בסיס צבאי בצרפת, אחראי לירי הקטלני היום בבית הספר היהודי בטולוז, שם נהרגו ארבעה אנשים - שלושה מהם ילדים.

הגילוי שהוביל לכיוון החקירה הזה הוא שאותו נשק ממנו נורו הקליעים היום, וגם אותו האופנוע השחור עליו רכב הרוצח היום, שומשו גם בשלושה מקרי רצח אחרים באזור - של חיילים מוסלמים ממוצא צפון אפריקני.

החוקרים חושדים שקבוצת חיילים שהודחו מיחידת עלית של הצנחנים הצרפתים, מפני שנחשדו בפעילות נאו נאצית, פתחו במסע נקמה ממניעים אידיאולוגים.

חקירת האירוע הקשה, כאמור, נמשכת. מתברר שהירי כולו תועד במצלמות האבטחה הרבות במוסד. השוטרים הצרפתים שהיו במקום עד לפני מספר חודשים - הוסרו. בניגוד לדיווחים קודמים, לא הייתה אבטחה היום בבית הספר היהודי בטולוז.

לפי דיווח אחר, המשטרה הצרפתית חוקרת שני מכתבי איום שנשלחו לבתי ספר יהודיים בפריז. במשטרה המקומית אומרים כי במהלך הפיגוע היום ירה החשוד בירי 15 כדורים לעבר אנשי בית הספר ותלמידיו.

הלילה העלה הנשיא סרקוזי את הכוננות באזור טולוז לרמה הגבוהה ביותר בשל הרצח המזעזע. בשעה 12:00 בצהריים תעצור צרפת לדקת דומייה לזכר הרוגי הפיגוע.

עדי ראייה: "מראות זוועה בבית הספר"

שעות לאחר הירי בבית הספר היהודי בטולוז, שגבה את חייהם של ארבעה מבני הקהילה בעיר הצרפתית - שלושה מהם ילדים, מתבררים מימדי הזוועה של האירוע.

עד ראייה לפיגוע, אחד האבות מהקהילה היהודית שחיפש ומצא את בנו המפוחד בתוך בניין בית הספר, סיפר כי "ראיתי שני אנשים מתים מול בית הספר, מבוגר וילד. בתוך בית הספר, זה היה מראה זוועה. ראיתי שם את גופותיהם של שני ילדים קטנים".

אב נוסף מהקהילה אמר לרדיו RTL הגרמני: "איך הם יכולים להתקיף משהו כל כך קדוש כמו בית ספר, להרוג ילדים בגובה 60 סנטימטרים?". הרב משה לוין, ראש הקהילות היהודיות בצרפת, הגיע גם הוא לבית הספר בטולוז ואמר: "כל הקהילה היהודית מתאבלת. מול כזו דרמה, כזו זוועה, איש לא יכול לעמוד אדיש".

"איש על אופנוע התחיל לירות כאן באופן ברברי וברוטלי, זה היה בלתי נסבל", אמר ל-BBC חבר הקהילה היהודית בעיר. "אני עדיין נסער. רק בגלל שאנו שונים - זו לא סיבה להרוג אותנו".

ההרוגים: מורה ישראלי, שני ילדיו הקטנים וילדה נוספת

שלושה מבין ההרוגים הם בני משפחה אחת. מדובר ברב יונתן סנדלר בן ה-30, ישראלי שעזב את הארץ לפני כשנתיים ועבד כמורה בבית הספר של הקהילה היהודית בטולוז, ושני ילדיו הקטנים - אריה בן ה-6 וגבריאל בן ה-3. הרוגה נוספת היא בתו של מנהל בית הספר, מרים מונסנגרו בת ה-8. עוד שלושה תלמידים בבית הספר נפצעו באורח קשה.

עדי ראייה דיווחו שהרב סנדלר עמד עם ילדיו בכניסה לבית הספר, כשהיורה האלמוני הגיע למקום. סנדלר, תושב קרית יובל בירושלים, למד בכולל בשכונת בית וגן עד לפני כשנתיים. לאחרונה החליט לנסוע לחזק את הקהילה היהודית בטולוז, ועבד שם בהוראה.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, ליאור פרידמן ועפר חדד

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת