ארה"ב מסרבת לקבור את דמיאניוק בשטחה

משפחתו של ג'ון דמיאניוק, פושע המלחמה הנאצי שמת בסוף השבוע האחרון בגרמניה, ביקשה לערוך לו טקס קבורה בארה"ב, ששם התגורר רוב חייו. האמריקנים ששללו בעבר את אזרחותו של "איוון האיום" סירבו לבקשה

ארה"ב מסרבת להעביר את גופתו של הפושע הנאצי שאחראי למותם של כ-30 אלף יהודים, לקבורה בשטחה. משפחתו של דמיאניוק, שמת בסוף השבוע, והתגורר ברוב שנותיו בצפון אמריקה, ביקשה לערוך לו טקס קבורה במדינה, אך הוא ככל הנראה צפוי להיקבר בגרמניה במימון גרמני.

פרקליטה של משפחתו ציין כי "משאלתו הגדולה של ג'ון דמיאניוק הייתה להיקבר לאחר מותו בארה"ב", וכי בכוונתו לעתור לבית המשפט כדי לאפשר את הוצאת הגופה למדינה. ממשלת ארה"ב מסרבת בתוקף לבקשה הזו, בעיקר בשל עמדתה שלא לאפשר לזרים להיכנס למדינה ללא אשרת כניסה, גם לא לאחר מותם.

ג'ון דמיאניוק שהורשע בסיוע לרצח 28 אלף יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה במחנה ההשמדה סוביבור, מת בגיל 91 בסוף השבוע האחרון בעיר רוזנהיים בגרמניה.

דמיאניוק, שכונה "איוון האיום", הורשע בשנת 1988 בבית המשפט המחוזי בירושלים ונידון למוות, לאחר ששימש כשומר במחנה טרבלינקה. הוא הגיש ערעור לבית המשפט העליון וזוכה מחמת הספק באשר לזהותו, על בסיס מסמכים שהחזיקה ברית המועצות. בשנת 1993 הוא עזב את ישראל, לאחר זיכויו, והתיישב בארצות הברית. ואולם, בעקבות עדויות שהגיעו למשרד המשפטים האמריקני שבה ונפתחה נגדו חקירה, שהביאה להסגרתו לגרמניה בנובמבר 2009.

ריצה 5 שנות מאסר בבית אבות בבוואריה

בחודש מאי 2011 הרשיע בית המשפט במינכן את דמיאניוק בסיוע לרצח עשרות אלפי יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה וגזר עליו חמש שנות מאסר. לדיונים בבית המשפט הגיע דמיאניוק על אלונקה, וטען באמצעות עורכי דינו כי מצב בריאותו רופף. למרות מצבו הבריאותי, בית המשפט גזר עליו את עונש המאסר - והוא ריצה אותו בבית אבות בעיר רוזנהיים במחוז בוואריה שבגרמניה.

דמיאניוק נפל בשבי על ידי הצבא הגרמני במהלך מלחמת העולם השנייה, בזמן ששירת כחייל בצבא הרוסי. הוא התנדב לשרת ב-אס.אס, ונטל חלק פעיל בפעילות מחנות הריכוז וההשמדה בטרבלינקה וסוביבור. האסירים במחנות כינו אותו "איוון האיום", בשל אכזריותו הרבה כלפיהם. על פי עדויות רבות נגדו מפיהם של ניצולי שואה, שגם אומתו בערכאות משפטיות, עולה כי דמיאניוק היה אחראי לשליחתם למוות של 27,900 יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפושע הנאצי מת בגרמניה - כתבות נוספות:

ג'ון דמיאניוק מת בגרמניה בגיל 91

"העולם טוב יותר בלי דמיאניוק"

מי אתה, "איוון האיום"? קווים לדמותו של ג'ון דמיאניוק