אחרי "איוון האיום": המבוקשים הנאצים שנותרו בחיים

ג'ון דמיאניוק, שמת אתמול בגיל 91, אינו הפושע הנאצי היחיד שחי בחופש למרות שהיה אחראי לרצח יהודים בשואה. ד"ר אפרים זורוף, "צייד הנאצים" של מכון ויזנטל מספר לחדשות 2 באינטרנט על המבוקשים הנאצים שטרם שילמו על מעשיהם ועדיין נותרו בחיים, ומדווח כי בקרוב ייחשף שמו של בכיר נאצי שנמלט. הרשימה המלאה

מותו של ג'ון דמיאניוק אתמול מהווה תזכורת לכך שברחבי העולם עדיין חיים פושעים נאצים באין מפריע, שטרם נענשו או הובאו לדין למרות עשרות השנים שחלפו מאז ביצעו את פשעיהם. מנכ"ל מכון ויזנטל בישראל, צייד הנאצים ד"ר אפרים זורוף, סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט על הנאצים שנותרו בחיים, ומגלה כי בכיר נאצי נוסף שפעל לגירוש יהודים לאושוויץ אותר על-ידיהם וייחשף בקרוב.

ברשימת המבוקשים האחרונה שפורסמה נמצאים 11 בני אדם, שלא ברור אם הם עדיין בחיים או שטרם נענשו על מעשיהם. המדורג ראשון ב"מצעד" הוא אלואיס ברונר, שעל פי ההערכות נמלט וחי בעשורים האחרונים בסוריה. ברונר היה עוזרו של אדולף אייכמן, והיה אחראי על גירוש יהודי אוסטריה, יוון, צרפת וסלובקיה למחנות ההשמדה. הוא נראה לאחרונה בשנת 2001.

אחריו ברשימה ממוקם ד"ר אריברט היים, רופא אוסטרי שנודע לשמצה בכינויו "דוקטור מוות" שפעל במספר מחנות ריכוז שונים כולל מחנה מאוטהאוזן. היים, שהיה אחראי לרצח אלפי בני אדם במחנות, נעלם בשנת 1962. מידע שהגיע בשנת 2009 מצביע על כך שהוא מת בקהיר אך מכיוון שגופתו לא נמצאת - ייתכן כי הוא עדיין בחיים.

נאצי בכיר נוסף הוא ד"ר סנדור קפירו, קצין הונגרי שהואשם ברצח של למעלה מ-1,200 יהודים על גדות נהר הדנובה בהונגריה. קפירו כבר נשפט בהיעדרו בשנת 1944 בהונגריה על פשעי מלחמה ושוב בשנת 1946, אך הדין טרם מוצה עמו. במאי 2011 נפתח משפטו מחדש בבודפשט, אולם הוא זוכה מחוסר ראיות מוצקות.

מיד לאחר שני הבכירים שמקום הימצאם אינו ידוע ואחרי ההונגרי שזוכה, בראש הרשימה עומד מבוקש בכיר נוסף שטרם נענש: קלאס פאבר ההולנדי, המתגורר כיום בגרמניה.

פאבר הורשע בהולנד בשנת 1952 בפשעי מלחמה, אך שבע שנים לאחר מכן הוא נמלט מהכלא לגרמניה ולא הוסגר בעקבות חוק מתקופת היטלר, שהעניק לו אזרחות גרמנית. התביעה בגרמניה בוחנת בחודשים האחרונים אפשרות להעמידו לדין מחדש, בעקבות צילומים שפורסמו בעיתון הבריטי "סאן" המתעדים אותו מטייל להנאתו בפארק.

הבא בתור ברשימה הוא מילבוז' אסנר, ששימש כקצין במשטרת קרואטיה והיה אחראי על אכיפת חוקים גזעניים במהלך מלחמת העולם השנייה. אסנר המתגורר באוסטריה מואשם ברדיפתם של אלפי סרבים ויהודים בזמן מלחמת העולם השנייה, אולם הסגרתו מאוסטריה נדחתה בשל מצבו הבריאותי.

פושעים נאצים נוספים החיים כיום בחופשי הם גרהרד סומר, שהשתתף ברצח של 560 בני אדם באיטליה. הוא הואשם אך מעולם לא נענש על פשעיו. נאצי נוסף ברשימה הוא הוא אדם נגורני, שהואשם ששירת כשומר באס.אס במחנה טרבלינקה ולא נשפט.

בנוסף מופיעים ברשימה צ'ארלס קרולי זנטאי המתגורר באוסטרליה ונאשם ברצח יהודים, ובקשת ההסגרה שלו להונגריה נדחתה; ו-סורן קאם, המתגורר בדנמרק, שהואשם ברצח עיתונאי אך לא הוסגר למשפט בגרמניה.

צייד הנאצים ד"ר אפרים זורוף (AP)

נאצי נוסף ברשימה הוא אלגימנטס דאילידה שהסגיר יהודים שנשלחו אל מותם בליטא. הוא ברח לארצות הברית והוסגר לליטא, נשפט לעונש מאסר אך טרם ריצה את עונשו בשל עיכובים משפטיים שונים. המבוקש האחרון הוא מיכאל גרושקו הנאשם ברצח יהודים. הוא המתגורר באסטוניה ונמצא תחת חקירה, אך לא הוגשה נגדו תביעה.

"בקרוב ייחשף פושע נאצי בכיר"

ד"ר זורוף גילה עוד בריאיון לחדשות 2 באינטרנט כי "בעוד שבועיים שלושה נחשוף פושע נאצי שמצאנו בשבועות האחרונים, שמילא חלק חשוב בגירוש יהודים לאושוויץ. שמו עדיין לא נחשף מחשש שהוא יברח".

לדברי ד"ר זורוף, ברחבי העולם מתנהלות יותר מ-1,300 חקירות של פושעים נאצים, בין היתר בפולין, גרמניה, ארה"ב, קנדה ואיטליה. "האנשים שלנו עובדים והחקירות נמשכות", מדגיש ד"ר זורוף ומוסיף כי הרשעתו של דמיאניוק היתה תקדים חשוב בעבודתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת