בנו של דמיאניוק: "אבי מת כקורבן, שעיר לעזאזל של הנאצים"

ג'ון דמיאניוק ג'וניור, בנו של "איוון האיום", אמר היום כי "ההיסטוריה תראה שגרמניה ניצלה את אבי כשעיר לעזאזל". לדבריו, אביו "אהב את החיים, את משפחתו ואת האנושות". דמיאניוק מת הבוקר בבית האבות שם ריצה 5 שנות מאסר, בגיל 91

"אבי מת כקורבן וניצול של של הברוטאליות הסובייטית והגרמנית מאז ילדותו", כך אמר היום ג'ון דמיאניוק ג'וניור, בנו של דמיאניוק שמת היום, בריאיון טלפוני מביתו באוהיו, שבארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוא אהב את החיים, את משפחתו ואת האנושות", אמר הבן והוסיף: "ההיסטוריה תראה שגרמניה ניצלה אותו כשעיר לעזאזל והפילה את פשעי הנאצים על אוקראיני חסר ישע".

מוקדם יותר היום מת ג'ון דמיאניוק (91), שהורשע בסיוע לרצח 28 אלף יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה במחנה ההשמדה סוביבור. דמיאניוק מת בעיר רוזנהיים בגרמניה, כך הודיעה המשטרה המקומית.

דמיאניוק, שכונה "איוון האיום", הורשע בשנת 1988 בבית המשפט המחוזי בירושלים ונידון למוות, לאחר ששימש כשומר במחנה טרבלינקה. הוא הגיש ערעור לבית המשפט העליון וזוכה מחמת הספק באשר לזהותו, על בסיס מסמכים שהחזיקה ברית המועצות. בשנת 1993 הוא עזב את ישראל, לאחר זיכויו, והתיישב בארצות הברית. ואולם, בעקבות עדויות שהגיעו למשרד המשפטים האמריקני שבה ונפתחה נגדו חקירה, שהביאה להסגרתו לגרמניה בנובמבר 2009.

ריצה 5 שנות מאסר בבית אבות בבוואריה

בחודש מאי 2011 הרשיע בית המשפט במינכן את דמיאניוק בסיוע לרצח עשרות אלפי יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה וגזר עליו חמש שנות מאסר. לדיונים בבית המשפט הגיע דמיאניוק על אלונקה, וטען באמצעות עורכי דינו כי מצב בריאותו רופף. למרות מצבו הבריאותי, בית המשפט גזר עליו את עונש המאסר - והוא ריצה אותו בבית אבות בעיר רוזנהיים במחוז בוואריה שבגרמניה.

דמיאניוק נפל בשבי על ידי הצבא הגרמני במהלך מלחמת העולם השנייה, בזמן ששירת כחייל בצבא הרוסי. הוא התנדב לשרת ב-אס.אס, ונטל חלק פעיל בפעילות מחנות הריכוז וההשמדה בטרבלינקה וסוביבור. האסירים במחנות כינו אותו "איוון האיום", בשל אכזריותו הרבה כלפיהם. על פי עדויות רבות נגדו מפיהם של ניצולי שואה, שגם אומתו בערכאות משפטיות, עולה כי דמיאניוק היה אחראי לשליחתם למוות של 27,900 יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה. 

הפושע הנאצי מת בגרמניה - כתבות נוספות:

ג'ון דמיאניוק מת בגרמניה בגיל 91

"העולם טוב יותר בלי דמיאניוק"

מי אתה, "איוון האיום"? קווים לדמותו של ג'ון דמיאניוק