צייד הנאצים הוותיק לא מקונן: "העולם יהיה טוב יותר בלי דמיאניוק"

סרז' קלרספלד נאבק במשך שנים ללכוד את פושעי המלחמה הנאצים שעודם בחיים ולהביאם לדין. את הבשורה על מותו של "איוון האיום" הוא קיבל בעודו בגרמניה, המדינה בה סיים דמיאניוק את חייו. גם כעת הוא בטוח: "אנחנו יודעים שהוא היה אשם"

מותו של ג'ון (איוון) דמיאניוק עורר בקרב רבים תחושות מעורבות. צייד הנאצים סרז' קלרספלד אמר לנוכח הידיעה על מותו היום בגרמניה, בגיל 91, כי "העולם ללא דמיאניוק יהיה טוב יותר". כך דווח בסוכנות הידיעות הצרפתית.

קלרספלד, נשיא התאחדות צאצאי יהודי צרפת שגורשו בימי מלחמת העולם השנייה, קיבל את הבשורה על מותו של דמיאניוק בעודו שוהה בברלין. הוא מסייע בעיר לרעייתו, ביאטה, להתמודד במערכת הבחירות לנשיאות גרמניה.

"הוא (דמיאניוק) מת יום לפני הבחירות", אמר קלרספלד בריאיון טלפוני שהעניק. "זהו יום יפה לביאטה, שאורך כל חייה נרתמה למאבק ללכוד את הפושעים הנאצים". קלרספלד הבהיר כי אינו מצר על כך ההליכים המשפטיים נגד דמיאניוק המשיכו להתנהל נגדו גם בעודו בא בימים ולמעשה, ממש עד רגעי מותו. "זו הבעיה בהעמדתם לדין של פושעי מלחמה נאצים", הוא הסביר. "הם מבוגרים, וכך גם הוא היה. אבל זה לא משנה את העובדה שאנחנו יודעים שהוא היה אשם".

בין היתר, התייחס קלרספלד לאופן שבו תועד דמיאניוק במשפטו - תשוש ומטושטש, מה שלדברי חלק ממבקריו היה ניסיון מבויים לעורר חמלה בקרב הצופים "הנאשם אומנם שכב על מיטה", הוא הסביר - וסיכם: "פיו היה פתוח, אבל הוא העדיף לא להגיד מילה".

פרופיל של צורר

ג'ון דמיאניוק נולד באפריל 1920 בקייב, בירת אוקראינה. על פי עדותו, הוא גויס לצבא האדום ב-1941 ונלקח בשבי הגרמני כעבור שנה. על פי כתב התביעה נגדו בירושלים ובגרמניה, הוא עבד כשומר במחנה ההשמדה הנאצי סוביבור שהיה בשטחה של פולין.

ב-1951 היגר דמיאניוק לאוהיו, ארצות הברית והפך לאזרח אמריקני ב-1958. הוא התפרנס כמכונאי מנועים. ב-1981, שללה ארה"ב את אזרחותו של דמיאניוק והוא הוסגר לישראל. כאן הוא עמד למשפט ונגזר עליו דין מוות ב-1988, לאחר שניצולים ממחנה ההשמדה טרבלינקה טענו שהוא האיש שכונה "איוואן האיום" או ה"קצב מטרבלינקה" - רוצח סדיסט שפעל במחנה ההשמדה בשירות האס.אס. הנאצי. במחנה ההשמדה טרבלינקה נרצחו 870 אלף בני אדם, רבים מהם - יהודים.

בית המשפט העליון בישראל הפך את החלטת בית המשפט המחוזי, ביטל את עונש המוות ושיחרר את דמיאניוק ב-1993, לאחר שמוסקבה סיפקה תעודה של אדם אחר שעשוי היה להיות "איוואן האיום" מטרבלינקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת