הפושע הנאצי ג'ון דמיאניוק מת בגרמניה

ג'ון דמיאניוק האיש ששלח כ-28 אלף יהודים למותם במחנה סוביבור, מת הבוקר בגרמניה - כך הודיעה המשטרה המקומית. מי שכונה "איוון האיום" נידון ב-1988 למוות בישראל, אך חי בארה"ב והוסגר לגרמניה

הפושע הנאצי הלך לעולמו: ג'ון דמיאניוק (91), שהורשע בסיוע לרצח 28 אלף יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה במחנה ההשמדה סוביבור - מת היום בעיר רוזנהיים בגרמניה, כך הודיעה המשטרה המקומית.

מי אתה, "איוון האיום"? קווים לדמותו של ג'ון דמיאניוק

דמיאניוק, שכונה "איוון האיום", הורשע בשנת 1988 בבית המשפט המחוזי בירושלים ונידון למוות, לאחר ששימש כשומר במחנה טרבלינקה. הוא הגיש ערעור לבית המשפט העליון וזוכה מחמת הספק באשר לזהותו, על בסיס מסמכים שהחזיקה ברית המועצות. בשנת 1993 הוא עזב את ישראל, לאחר זיכויו, והתיישב בארצות הברית. ואולם, בעקבות עדויות שהגיעו למשרד המשפטים האמריקני שבה ונפתחה נגדו חקירה, שהביאה להסגרתו לגרמניה בנובמבר 2009.

ריצה 5 שנות מאסר בבית אבות בבוואריה

בחודש מאי 2011 הרשיע בית המשפט במינכן את דמיאניוק בסיוע לרצח עשרות אלפי יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה וגזר עליו חמש שנות מאסר. לדיונים בבית המשפט הגיע דמיאניוק על אלונקה, וטען באמצעות עורכי דינו כי מצב בריאותו רופף. למרות מצבו הבריאותי, בית המשפט גזר עליו את עונש המאסר - והוא ריצה אותו בבית אבות בעיר רוזנהיים במחוז בוואריה שבגרמניה.

דמיאניוק נפל בשבי על ידי הצבא הגרמני במהלך מלחמת העולם השנייה, בזמן ששירת כחייל בצבא הרוסי. הוא התנדב לשרת ב-אס.אס, ונטל חלק פעיל בפעילות מחנות הריכוז וההשמדה בטרבלינקה וסוביבור. האסירים במחנות כינו אותו "איוון האיום", בשל אכזריותו הרבה כלפיהם. על פי עדויות רבות נגדו מפיהם של ניצולי שואה, שגם אומתו בערכאות משפטיות, עולה כי דמיאניוק היה אחראי לשליחתם למוות של 27,900 יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.