"בן לאדן תכנן לחסל את אובמה"

הצצה ראשונה לחלק מהמידע שנתפס בעת חיסולו של בן לאדן: בן לאדן תכנן לחסל את הנשיא אובמה כי הוא היה בטוח שסגנו ביידן לא בשל להיות נשיא. הוא תכנן לחסל גם את מפקד כוחות הקואליציה באפגניסטן. התכתובות ששלח בן לאדן מלמדות כי הוא היה מבודד משאר חלקי ארגון אל קעידה והוטרד במיוחד מהיחס של המוסלמים אליו

תכנן לחסל את אובמה. בן לאדן, ארכיון (רויטרס)

אוסמה בן לאדן כתב לבכירים בארגון אל קעידה על תוכנית לחסל את נשיא ארה"ב אובמה ואת הגנרל פטראוס, שהיה אז מפקד כוחות הקואליציה באפגניסטן, כך מפרסמת רשת ABC האמריקנית.

בן לאדן כתב "הסיבה שאנו מתמקדים בהם, היא שאובמה הוא ראש הכופרים ולהרוג אותו אוטומטית יגרום לביידן (סגן הנשיא) להפוך לנשיא ארה"ב. ביידן לחלוטין לא מוכן לתפקיד, יזה יוביל למשבר בארה"ב. בקשר לפטראוס הוא איש השעה, והריגתו תגרום למפנה במלחמה באפגניסטן".

מקור בטחוני בארה"ב אמר "לבן לאדן היו שאיפות להרוג כמה שיותר חפים מפשע, אבל היכולות של אל קעידה לא היו מספיקות כדי למלא את השאיפות שלו. מה שנתגלה מאז חיסולו של בן לאדן מגלה שלאל קעידה לא היו את היכולות להוציא לפועל חיסולים מתוחכמים כמו אלו שבן לאדן רצה לבצע, כשההנחיות שלו לא נפלו על אוזניים קשובות בתוך ארגונו".

"בן לאדן היה מבודד ומתוסכל"

בן לאדן חוסל ב-1 במאי 2011 לאחר מצוד שנמשך עשור. עוד נחשף לאחר חיסולו כי בן לאדן הוטרד מהתדמית הציבורית של אל קעידה בקרב המוסלמים בגלל "חישובים מוטעים" שהובילו "לשפיכת דם של מוסלמים". בן לאדן כתב "הטעויות הללו הם נושא משמעותי, שגרמו להרחקה של רוב המוסלמים מתנועת המוג'הידין". הוא דרש שבכירים בארגון יתנצלו ויואשמו בטעויות העבר.

בן לאדן גם שקל לשנות את שם הארגון: "השימוש רק ב'אל קעידה' במקום להשתמש בשם המלא של הארגון - 'קעידה אל-ג'יהאד' - מפחית את הרגש של המוסלמים שאנו שייכים להם", כתב בן לאדן. המקור הבטחוני אמר כי "התמונה שעולה מהמסמכים היא של ארגון מוחלש, עם סכסוכים פנימיים על האסטרטגיה הגלובלית שלו ועל סדר העדיפויות שלו. אין ספק שבן לאדן התעסק בעיקר בתדמית של הארגון".

הוא הוסיף כי אין ספק שבן לאדן התעסק בשינוי שמו של הארגון בגלל התדמית הציבורית שלו, בגלל איבוד השליטה על עקרונותיו ובגלל התדמית שלו - ארגון שרוצח מוסלמים. מהתכתובות בן לאדן נחשף כמתוסכל, מבודד וכמי שהצליחו לבודד אותו משאר הארגון ומפעולותיו בפועל. הוא גם מעריך שארגון וסיווג החומר שנתפס במתחם בן לאדן ייקח חודשים ארוכים, חודשים שבהם הציבור הרחב לא יזכה לראות מה כתב מי שהיה המבוקש מספר 1 בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת