הסנקציות מתגברות: אירן נותקה מרוב המסחר הבינלאומי

כחלק מאכיפת הסנקציות על אירן שעליהן הכריז האיחוד האירופי, החליטה החברה העולמית לתקשורת בין-בנקאית לנתק את קשריה עם מרבית הבנקים באירן. רה"מ ושר האוצר בירכו על הצעד חסר התקדים

המשך לסנקציות: אירן נותקה הערב מרוב המסחר הבינלאומי, כשהחברה האחראית על העברות הכספים העולמית הודיעה על ניתוק קשריה עם רוב הבנקים האירניים - כחלק מהמאמץ העולמי "לחנוק" את טהרן ולמנוע ממנה לפתח נשק גרעיני. מדובר בדרישה שהציב ראש הממשלה נתניהו בפני הקהילה הבינלאומית בפגישותיו האחרונות בקנדה ובארה"ב, והערב הוא בירך על קיומה.

מטרת הצעד היא לאכוף את הסנקציות עליהן הכריז האיחוד האירופי. העברת כספים בינלאומית אינה אפשרית ללא שימוש בחברת SWIFT. הצעד, כך מעריכים, יפגע קשות בכלכלתה של הרפובליקה האסלאמית.

SWIFT, או החברה העולמית לתקשורת בין-בנקאית (מסלקת הכספים הבינלאומית), היא נקודת מוקד בנקאית קריטית למסחר בנפט, העברות כספיות ועוד.

החלטת החברה לנתק קשר עם 40 בנקים וחברות בת אירניות, עלולה לפגוע לא רק בענף הבנקאות בטהרן אלא גם בתעשיית הנפט המקומית הענפה - ובו בזמן גם באזרחים הנתמכים כספית על ידי קרוביהם בחו"ל.

"ניתוק בנקים הוא צעד יוצא דופן וחסר תקדים ל-SWIFT", אמר לזארו קמפוס, אחד ממנהלי החברה. "זוהי תוצאה ישירה ופעולה רב-צדדית להעצמת הסנקציות הכלכליות נגד אירן".

שר האוצר יובל שטייניץ, בירך על ההחלטה. "כלכלה מודרנית לא יכולה לתפקד ללא סליקה בינלאומית ותחת מצור פיננסי מתהדק והולך". שטייניץ הוסיף כי "ממשלת ישראל ומשרד האוצר בפרט ימשיכו לקדם בארץ ובעולם סנקציות וצעדים כלכליים על מנת להקשות על הפעילות המסחרית והפיננסית של אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת