פרטים חדשים על מסע הטבח של החייל האמריקני באפגניסטן

איש הקומנדו האמריקני שרצח 16 אזרחים אפגנים חפים מפשע ביום שבת הוא צלף בהכשרתו ומשרת כבר 11 שנים בצבא, כך עולה מחקירת מסע הטבח. הוא הוצב בעבר 3 פעמים בעירק, שם ככל הנראה סבל מטראומה קשה - ממנה לא התאושש. שר ההגנה האמריקני: ייתכן שיוטל עליו עונש מוות

החייל האמריקני שהרג בסוף השבוע 16 אזרחים אפגנים, כולל תשעה ילדים, במסע רצח מטורף, עלול לעמוד כעת בפני עונש מוות - כך אמר שר ההגנה של ארה"ב ליאון פאנטה.

בצבא ארה"ב ממשיכים לחקור את התקרית הקשה, במסגרתה גם שרף חלק מהגופות. מתברר שהחייל, אב לשניים בן 38, סבל מקשיים נפשיים לאחר שירותו הקודם בעירק, מהם ככל הנראה התקשה להשתחרר.

פאנטה אמר לכתבים כי החקירה תעשה שימוש ב"מערכת הצדק הצבאית".

פרטים מעטים ידועים על היורה. לפי הדיווחים, מדובר בהצבתו הרביעית בתוך עשור, לאחר שהשלים שלושה סבבים בעירק. זו הייתה הפעם הראשונה שלו באפגניסטן, שם שהה מ-3 בדצמבר. בכיר בצבא ארה"ב אמר לרשת ABC כי החייל סבל מפגיעת מוח בעבר כשנסע ברכב צבאי בעירק.

"פשע בלתי הומני וספוג בדם"

מקור בקונגרס האמריקני אמר לכלי התקשורת כי החייל הוא צלף בהכשרתו, אשר הוצב בתחילת פברואר ל"שמירת יציבות" בכפר בלאמבאי, מרחק קילומטר מהכפרים בהם ביצע את המתקפה הקטלנית.

אנשי הטאליבן ניצלו את המתיחות הגבוהה גם כך בין כוחות נאט"ו לבין אזרחי אפגניסטן וכינו את התקרית "פשע בלתי הומני וספוג בדם שבוצע על ידי פרא אמריקני חולה". בארגון הטרור נשבעו לנקמה "על כל שאהיד בעזרתו של אללה".

במשרד ההגנה האפגני טוענים שהיורה עזב את הבסיס הצבאי במחוז פאנג'וואג' באישון לילה והלך כקילומטר וחצי עד לכפר באלנדי. שם תיארו הכפריים כיצד התעוררו ב-3:00 לפנות בוקר מקול יריות, יצאו החוצה וראו את החייל עובר מבית לבית ומחסל את האנשים. 11 מבין 12 ההרוגים בכפר היו בני משפחה אחת, ההרוג הנוסף היה שכנם.

מבלאנדי המשיך היורה לכפר הסמוך אלקוזי, 500 מטרים בלבד מבסיס צבאי אמריקני. שם הוא הרג ארבעה אנשים בבית אחד ופצע נוספים. בנאט"ו מתעקשים שהחייל פעל לבדו, אך גורמים באפגניסטן פקפקו בכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת