"חפש ואתה תמצא": הציור האבוד של דה וינצ'י נחשף לאחר 400 שנה

ההיסטוריונים וחוקרי האמנות האמינו עד כה שיצירת המופת "קרב אנגיארי" של ליאונרדו דה וינצ'י נהרסה בשריפה במאה ה-16. אך צוות חוקרים סקרנים עשוי להפריך את התיאוריה: מאחורי ציור קיר בארמון בפירנצה ובעזרת רמז בלטינית, אותרו ראיות להימצאות הציור האבוד. צופן דה וינצ'י - גירסת המציאות

סערה בעולם האמנות: מסר חבוי בציור קיר הוביל לראיה הראשונה ליצירת מופת "אבודה" של ליאונרדו דה וינצ'י, שנותרה חבויה במשך 400 שנה בחלל סודי מאחורי ציור קיר בארמון בפירנצה, איטליה.

מדענים הכריזו אתמול על התגלית שמרעישה את עולם ההיסטוריה והאמנות. ארכיאולוגים החלו לחקור את חלקו האחורי של ציור הקיר ב"פלאצו וצ'יו", הארמון בו ישב בית הנבחרים של פירנצה, לאחר שראש צוות החוקרים מאוריציו סרצ'יני איתר את המילים הלטיניות "חפש ואתה תמצא" (CERCA TROVA), חבויות ביצירתו של הצייר ג'ורג'יו וסארי - "צופן דה וינצ'י" של ממש.

הצוות קדח חור זעיר בקיר הפנימי, החדיר דרכו צינור ובו גם מצלמה, ולקח דגימות כימיות בהן התגלה פיגמנט כהה, זהה לצבע בו השתמש דה וינצ'י כשצייר את ה"מונה ליזה". לחור הזעיר שקדחו בציור החדירו מצלמה שסייעה לצוות החוקרים לראות מה מצוי מאחורי ציורו של וסארי ולאסוף דגימות בשביל בדיקות נוספות.

תעלומת "קרב אנגיארי"

על פי ההערכות, היצירה החבויה היא אחת היצירות החשובות ביותר של דה וינצ'י - שחשבו שנהרסה בשריפה במאה ה-16, "קרב אנגיארי", שנוצר לאחר ניצחון פירנצה בקרב.

בבדיקה התגלה גם רווח בין הציורים, אשר מרמז על כך שווסארי שימר את יצירתו של דה וינצ'י בכך שבנה קיר לפניה, לפני שצייר את יצירתו שלו. "הנתונים הללו מאוד מעודדים", אמר סרצ'יני, חוקר מטעם נשיונל ג'אוגרפיק. "למרות שאנחנו עדיין בשלביו הראשוניים של המחקר ויש עבודה רבה לפנינו עד שנפתור את התעלומה הזו, הראיות מצביעות על כך שאנחנו מחפשים במקום הנכון".

מאמרים רבים נכתבו על יצירת הפרסקו (ציור קיר) "קרב אנגיארי". למרות התגלית המרעישה, חלק מההיסטוריונים עדיין סקפטיים וטוענים כי יצירתו של דה וינצ'י נהרסה, ככל הנראה, עוד לפני שווסארי צייר את הפרסקו שלו. חוקרים מסוימים אף הזהירו מהרס יצירתו של וסארי בשביל "יצירה שכנראה לא נמצאת שם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת