צפו בפיתוח אמריקני חדש: פיזור הפגנות בגלי חום

צבא ארה"ב עמל לאחרונה על פיתוח מערכת חדשנית לפיזור הפגנות המוניות ואלימות. על פי הניסוי שהוצג בימים האחרונים לתקשורת, מדובר במערכת המתבססת על קרן אלקטרומנגנטית שפולטת גלי חום עזים, אשר נועדו להבריח את ההמון ממוקד ההתקהלות. היתרון: לא נגרמת פגיעה בגוף. צפו בניסוי

צבא ארה"ב חשף בימים האחרונים ניסוי באמצעי חדש לפיזור הפגנות - קרן אלקטרומגנטית שפולטת חום עז. גלי החום שנפלטים אמורים ליצור תחושת אי נוחות בקרב ההמון, שתגרום להם לרצות להימלט מיד מהמקום. היתרון הבולט: אין כל סכנה לגרימת נזק או פגיעה גופנית בקרב הקהל המתפזר.

המכשור החדיש מכונה "מערכת למניעת ההתקהלות" (ADS - Active Denial System), והוא מפעיל קרן חום שיכולה להגיע למרחק של עד 0.6 ק"מ מכלי הרכב עליו מותקנת המערכת. "לא ניתן לראות את זה ולא לשמוע את המכשור, ולחומר שמופעל אין כל ריח", הסבירה מנהלת האגף לפיתוח נשק לא קטלני בצבא ארה"ב. "זו הדרך הלא קטלנית היעילה ביותר שיש לנו לצורך פיזור הפגנות המוניות ואלימות".

120 מיליון דולרים הושקעו עד כה בפיתוח המערכת

בכירים בצבא האמריקני וחוקרים שעמלו על פיתוח הניסוי הציגו לתקשורת את פעילות המערכת במהלך סוף השבוע האחרון. כמה מהעיתונאים שהטילו ספק במהימנות השיטה, בחנו את החום הרב שמוציאה המערכת, והעידו כי התחושה היא "כמו בתנור לוהט".

בהדגמה שבוצעה לעיני אנשי התקשורת המקומיים, הצליחו המפתחים להציג בצורה טובה את האופן שבו השיטה יעילה בפיזור ההתקהלות. החום הרב לא הותיר לקהל הרב ברירה אחרת מלבד בריחה המונית מהאזור. כל זאת, מבלי שנגרמת כל פגיעה גופנית לאלה שהופנתה כלפיהם המערכת, כפי שנגרם משימוש בכדורי גומי או בתרסיס פלפל - אמצעים המקובלים כיום גם בקרב כוחות הביטחון בישראל.

על פי ההערכות, ייתכן שבפנטגון שוקלים כעת לפתח גם גירסה אווירית של הפיתוח החדשני. משרד ההגנה האמריקני השקיע סכום של 120 מיליון דולרים בפיתוח המערכת, ורוב מימון המחקר מושקע בבחינת ההשפעות הגופניות שעלולות להיגרם כתוצאה מהשימוש בה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת