הילדים שלא יצאו כבר שנה מהבית

בסוף השבוע הזה יציינו ביפן שנה לרעידת האדמה ואסון הצונאמי שגרמה אותה רעידה. מלאכת השיקום מרשימה, בחלק מהמקומות, אבל הטראומה עדייו ניכרת. רמת הקרינה עדיין גבוהה ברדיוס רחב מהכורים, ובנוסף ילדים שנולדו לאחר האסון ועדיין לא יכולים לשחק בחצר ביתם

שנה עברה מאז האסון הכפול שפקד את יפן: האסון הגרעיני בכורים בפוקושימה שנבע מהאסון הגדול - רעידת אדמה בעוצמה של 9 בסולם ריכטר, שגרמה למותם של 16 אלף בני אדם.

אבל גם בחלוף שנה, ישנה סכנה גדולה בהימצאות ברדיוס של 20 קילומטרים מהכורים, במיוחד לילדים. "לא ידוע מתי האזור הזה יהיה בטוח לנו או לילדינו", אמר קויצ'רו אונו, אב לתינוק בן 7 חודשים. אותם ילדים סובלים במיוחד מתוצאות האסון, שמאפשרים להם לשחק אך ורק בגני משחקים סגורים הרמטית ולא באוויר הפתוח. כבר שנה שהם לא יוצאים מהבית.

ומי בכל זאת אלה שנמצאים באזור הכור ואפילו קרוב אליו? אלו אותם 3,000 עובדים שמפנים את הפסולת הגרעינית ושומרים על ההריסות. הם יודעים שחייהם בסכנה, אך מגדירים זאת כאתגר. "אנחנו עובדים קשה בפינוי ההריסות" - הוסיף אחד מהם. בנוסף אליהם ישנם גם מתנדבים שמגיעים להאכיל את בעלי החיים שעדיין חיים באזור.

ולגבי המפונים? 350 אלף מהם עדיין נמצאים בבתים זמניים רחוק מאזור האסון, זאת מכיוון שהממשלה עדיין לא הצליחה להגיע לפתרון. "אני לא יכולה לישון ולא לאכול, נכנסתי לדיכאון עמוק", אמרה אחת המפונות בכאב. נדמה כי על הממשלה היפנית לקבל החלטה במהירות, זאת מכיוון שעל פי הערכות מומחים - שיקום פוקושימה יימשך 30 שנים. אגב, גם אז לא בטוח שמישהו ירצה לחיות שם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת