מאורז שנבחר בקפידה ועד בשר אדם. מזון הדיקטטורים

מהיטלר דרך סטאלין וצ'אושסקו ועד אידי אמין - ספר חדש שמתפרסם בבריטניה מאגד בתוכו את העדפותיהם הקולינריות הביזאריות של העריצים הבולטים במאה ה-20. אז מי הביא אוכל מהבית לפגישות עם מנהיגי עולם וטבחו האישי של איזה דיקטטור פרסם מתכון ל"אדם באורז וג'ין?"

אורז אחד אחד. קים איל סונג (AP)

בעידן של אנינות הטעם וארוחות הגורמה שמוגשות במיטב המסעדות ברחבי העולם, מפרסם ה-BBC ספר חדש תחת הכותרת "המדריך המבדר לטעם הרעל של הדיקטטורים" מאת ויקטוריה קלארק ומליסה סקוט, שמציג את טעמם הקולינרי הייחודי והנורא בחלק מהמקרים של כמה מהדיקטטורים הבולטים של המאה ה-20. גם במקרה הזה, כך נראה, הקו בין אדם למפלצת עלול להיות דק מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתברר כי כמה מהעריצים הגרועים ביותר של המאה ה-20 לא היו רק מנהיגים מטילי אימה, אלא גם ההעדפות הקולינריות שלהם היו נוראיות וביטאו בהחלט את אופי שלטונם. דוגמה טובה לכך הוא אבי קוריאה הצפונית קים איל סונג, שכל גרגר אורז שאכל בחייו נבחר בקפידה ולו כדי לשמור עליו בחיים לכמה שיותר זמן.

האיש שעמד בראש המפלגה הקומוניסטית הרומנית, ניקולא צ'אושסקו, הצליח להרגיז מנהיגים זרים שאירחו אותו כשהביא עמו מביתו את מזונו. יוסיפ ברוז טיטו, נשיא יוגוסלביה לשעבר, נדהם מעקשנותו של חברו הרומני לשתות מיץ ירקות באמצעות קשית ולהימנע באופן מוחלט ממזון מוצק.

טיטו עצמו העדיף פרוסות של שומן חזיר חם על פני כל ארוחת גורמה. הרודן הפורטוגזי אנטוניו דה-אוליביירה סלזר נהג לאכול סרדינים שהזכירו לו את ילדותו הענייה. לאורך השנים הוא נזכר שוב ושוב כיצד חלק סרדין בודד עם אחיו.

כמה מהדיקטטורים הידועים לשמצה - אדולף היטלר, מאו דזה-דונג ובניטו מוסוליני - גילו כי הלחץ הנפשי הכבד שמופעל עליהם מתוקף תפקידם נותן אותותיו גם במערכת העיכול שלהם.

סדאם חוסיין החזיק טועמים (AP)

תרופה מצואת איכרים לטיפול בגזים ומתכון ל"אדם באורז וג'ין"

מנהיג הרייך השלישי סבל מגזים כרוניים שככל הנראה גרמו לו להפוך לצמחוני ולרופאו האישי השנוי במחלקות, ת'יאודור מורל, לרשום להיטלר 28 תרופות שונות, כולל כזו שנרקחה מצואת איכרים.

ארוחות שנשמכו שעות, סטאלין (רויטרס)

שליט סין מאו דזה דונג מנגד, היה טורף נלהב. "אני אוכל הרבה ואני מפריש הרבה", אמר בעבר. באחד מביקוריו בברית המועצות פגש מאו בסטאלין והביע בפניו את זעמו שהשירותים שבהם הוא נוהג להשתמש אינם זמינים במוסקבה.

"אני אוכל הרבה", מאו דזה דונג (AP)

עם זאת, מתברר כי גם לסטאלין היו מנהגים משונים משל עצמו: על פי הספר, שליטה השני של ברית המועצות נהג לערוך ארוחות שכוללות מטעמים מהמטבח הגרוזיני, שנערכו בווילה ונמשכו כחמש או שש שעות. אלא שהמשתתפים באותן ארוחות נאלצו לקחת חלק במשחקי שתייה, שירה בציבור וריקודים.

נוסף על כל אלה, כותבות קלארק וסקוט על טעם קולינרי מזעזע במיוחד של ז'אן בדל בוקאסה, השליט הצבאי של הרפובליקה המרכז-אפריקנית, שליט אוגנדה אידי אמין ופרנסיסקו מסיאס נגומה מגיניאה המשוונית - שעל פי החשד צרכו בשר אדם. על פי המצוין בספר, טבחו האישי של וקאסה קיבל הוראה לבשל גופה ואף פרסם מתכון ל"אדם באורז וג'ין".

יצוין כי לרבים מהמנהיגים היו טועמי מזון. להיטלר היו 15 בנות שטעמו עבורו את המזון כדי לבדוק שלא הורעל ועודאי חוסיין, בנו של שליט עירק לשעבר, הושלך לכלא אחרי שהרג את אחד מטועמיו של אביו.