אירן מגיבה לאובמה: "בכוננות לכל מתקפה של ארה"ב"

מפקד כוחות היבשה של צבא אירן אומר כי "אנחנו נשארים במוכנות גבוהה לכל תוקפנות אמריקנית, גם אם הנשיא אובמה טוען כי לארצות הברית אין כל תכנית לפעולה צבאית נגד אירן". עם זאת טען הגנרל האירני כי יש חלון הזדמנויות לפתור את המשבר בדרכי שלום, והאייתולה חמינאי שיבח את נאומו של אובמה שקורא להימנע מתקיפה

בתום ביקורו של נתניהו בבית הלבן וההבנות שהושגו, כך נראה, בינו ובין הנשיא אובמה - מכריזה אירן כי היא כבר ערוכה ליום בו יוחלט לפעול נגדה צבאית. עם זאת, המנהיג העליון של אירן בירך על נאומו של אובמה שקורא להימנע מתקיפה באירן בשלב זה.

"אנחנו נשארים במוכנות גבוהה לכל תוקפנות אמריקנית", הצהיר הגנרל אהמד רזא פורדסטן, מפקד כוחות היבשה האירניים. "הצבא תמיד לוקח ברצינות את האיומים הצבאיים ונשאר בכוננות מלאה לכל מבצע צבאי - גם אם הנשיא אובמה טוען כי לארצות הברית אין כל תכנית לפעולה צבאית נגד אירן".

"יש לנו חלון הזדמנויות בו ניתן לפתור את העניין הזה בדרכי שלום", הוסיף הגנרל פורדסטן. "עלינו להמשיך קדימה במסגרת הקהילה הבינלאומית".

באירן עקבו השבוע בדריכות אחרי העיסוק בתכנית הגרעין האירנית בפסגה המדינית שהתקיימה בוושינגטון. שורת ההצהרות הלוחמניות שיצאו בימים האחרונים מוועידת איפא"ק בוושינגטון נגד אירן, הביאו את האירנים היום להודיע בצורה מפורשת שאין להם שום כוונה להפסיק את פעילותם.

חמנאי: מברך את אובמה שנמנע מתקיפה

לצד ההצהרות הלוחמניות, משבח המנהיג הרוחני העליון של אירן, עלי חמינאי, את נשיא אובמה ומברך אותו על נאומו שקורא להימנע מאפשרות של נקיטת תקיפה צבאית נגד תכנית הגרעין של אירן, כך מדווחת סוכנות הידיעות הרשמית של אירן.

"הנאום שנשא אובמה בפני חברי איפא"ק ביום שלישי האחרון הכיל מילים טובות, וסימן שהאמריקנים כבר לא חיים באשליה", אמר האייתוללה חמינאי מול אנשי דת אירנים בכירים. "אבל נשיא ארה"ב ממשיך לדבר על סנקציות נגד אירן ועל 'להוריד את העם לברכיים' - חלק זה של הצהרתו עדיין הזוי".

התמונות הוכיחו: אירן מעלימה עקבות של תכנית הגרעין

אבל בינתיים, בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לא מתרשמים מכוונותיה של אירן. אמש חשפו דיפלומטים בסוכנות בווינה כי תמונות לווין שהגיעו לידי אנשי הסוכנות מוכיחות שאירן העלימה שרידים ועקבות של פעילות גרעינית במתקן הצבאי פרצ'ין, שהעידו על ניסוי שבוצע במקום.

לטענת הדיפלומטים, ששוחחו בעילום שם עם סוכנות הידיעות AP, קיימת סבירות גבוהה שאכן ניסוי גרעיני נערך בבסיס פרצ'ין, וכי סימנים של כלי רכב על אדמתו מעידים על הניסיון לטשטש את "הראיות המפלילות".

במקביל, התבטא אמש בחריפות יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, נגד הסחבת בהתנהלות האירנית בכל הנוגע למשא ומתן על תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית. "אירן לא אומרת לנו הכל, זה הרושם שלי", אמר אמאנו. "אנחנו מבקשים ממנה לשתף עמנו פעולה, אך עליה להשיב לנו. קיימים מתקנים רבים עליהם אירן לא הודיעה בפנינו", הוסיף אמאנו. "האינדיקציה שלנו היא שבמתקנים האלה היא פועלת על מנת לפתח ראשי נפץ גרעיניים".

"הערותיו של נתניהו - בכי ופחד"

אתמול תקפו ברפובליקה האסלאמית את הצהרותיו של נתניהו בוועידת איפא"ק. עוזר משרד החוץ האירני לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה חוסיין עבד אל-האיאן, הדגיש אתמול כי חרף האזהרות, אירן מתכוונת להמשיך בתכנית הגרעין שלה, ושולח מסר תקיף לישראל בל תצא לפעולה צבאית נגד הרפובליקה האסלאמית.

"הערותיו של נתניהו היו דומות יותר לבכי מפחד וחשש מאשר לסימן המעיד על מהלך פרקטי של המשטר", אמר עבד אל-האיאן ומצא הסבר מקורי למדי לטענותיה של ישראל. "הטענות חסרות היסוד של הבכירים הישראלים על תכנית הגרעין ועל פעולה צבאית נגד אירן, מצביעות על חששם האמיתי מההתעוררות של עמי האזור".

"מנהיגי המשטר הציוני מודעים היטב להשלכות החמורות של כל פעולה צבאית טפשית נגד אירן", הוסיף הבכיר האירני. לדבריו, הרפובליקה האסלאמית "מתכוונת להמשיך בתכנית הגרעין שלה לצרכי שלום ותחת פיקוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ובהתאם לאמנה האוסרת הפצת נשק גרעיני. לעולם לא נאפשר לשום נשיא אמריקני להחליט בכל הנוגע לתכנית הגרעין האירנית".

בינתיים, ממשיכה אירן לשחק את "משחק הסחבת" בניהול המשא ומתן על תכנית הגרעין שלה. אחרי שלא איפשרה לפקחי האו"ם לבקר במספר אתרי גרעין שבשטחה ולא סיפקה תשובות לשאלות מהותיות, השבוע - אולי גם בגלל האיומים האמריקניים, הודיעה אירן כי היא מוכנה לחדש את המשא ומתן על תכנית הגרעין שלה עם מעצמות אירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת