"צילומי לווין חשפו: אירן העלימה ראיות לניסוי גרעיני"

סבא"א מחזיקה בתמונות לווין מרשיעות נגד משטר האייתולות: דיפלומטים בווינה אומרים כי התמונות מוכיחות שאירן העלימה שרידים לניסוי גרעיני שנערך במתקן הצבאי פרצ'ין. יו"ר סבא"א: "אירן לא אומרת לנו הכל"

עדות נוספת לכוונותיה הצבאיות של אירן בתכנית הגרעין. דיפלומטים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה אומרים כי תמונות לווין שהגיעו לידי אנשי הסוכנות מוכיחות כי אירן העלימה שרידים ועקבות במתקן הצבאי פרצ'ין, שהעידו על ניסוי גרעיני שבוצע במקום.

לטענת הדיפלומטים, ששוחחו בעילום שם עם סוכנות הידיעות AP, קיימת סבירות גבוהה שאכן ניסוי גרעיני נערך בבסיס פרצ'ין, וכי סימנים של כלי רכב על אדמתו מעידים על הניסיון לטשטש את "הראיות המפלילות".

במקביל, התבטא הערב בחריפות יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, נגד הסחבת בהתנהלות האירנית בכל הנוגע למשא ומתן על תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית. "אירן לא אומרת לנו הכל, זה הרושם שלי", אמר אמאנו. "אנחנו מבקשים ממנה לשתף עמנו פעולה, אך עליה להשיב לנו".

"קיימים מתקנים רבים עליהם אירן לא הודיעה בפנינו", הוסיף אמאנו. "האינדיקציה שלנו היא שבמתקנים האלה היא פועלת על מנת לפתח ראשי נפץ גרעיניים".

"היערותיו של נתניהו - בכי ופחד"

באירן עקבו השבוע בדריכות אחרי העיסוק בתכנית הגרעין האירנית בפסגה המדינית שהתקיימה בוושינגטון. שורת ההצהרות הלוחמניות שיצאו בימים האחרונים מוועידת איפא"ק בוושינגטון נגד אירן, הביאו את האירנים היום להודיע בצורה מפורשת שלא יפסיקו את פעילותם.

עוזר משרד החוץ האירני לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה חוסיין עבד אל-האיאן, הדגיש כי חרף האזהרות, אירן מתכוונת להמשיך בתכנית הגרעין שלה, ושולח מסר תקיף לישראל בל תצא לפעולה צבאית נגד הרפובליקה האסלאמית.

"הערותיו של נתניהו היו דומות יותר לבכי מפחד וחשש מאשר לסימן המעיד על מהלך פרקטי של המשטר", אמר עבד אל-האיאן ומצא הסבר מקורי למדי לטענותיה של ישראל. "הטענות חסרות היסוד של הבכירים הישראלים על תכנית הגרעין ועל פעולה צבאית נגד אירן, מצביעות על חששם האמיתי מההתעוררות של עמי האזור".

"מנהיגי המשטר הציוני מודעים היטב להשלכות החמורות של כל פעולה צבאית טפשית נגד אירן", הוסיף הבכיר האירני. לדבריו, הרפובליקה האסלאמית "מתכוונת להמשיך בתכנית הגרעין שלה לצרכי שלום ותחת פיקוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ובהתאם לאמנה האוסרת הפצת נשק גרעיני. לעולם לא נאפשר לשום נשיא אמריקני להחליט בכל הנוגע לתכנית הגרעין האירנית".

חוזרים למו"מ?

בינתיים, ממשיכה אירן לשחק את "משחק הסחבת" בניהול המשא ומתן על תכנית הגרעין שלה. אחרי שלא איפשרה לפקחי האו"ם לבקר במספר אתרי גרעין שבשטחה ולא סיפקה תשובות לשאלות מהותיות, השבוע - אולי גם בגלל האיומים האמריקניים, הודיעה אירן כי היא מוכנה לחדש את המשא ומתן על תכנית הגרעין שלה עם מעצמות אירופה.

אתמול השיבה שרת החוץ של האיחוד האירופי, קת'רין אשטון, לבכירים האירנים כי שש המעצמות מוכנות לשוב לשולחן המשא ומתן ולדון בתכנית הגרעין. עם זאת, נראה כי בשלב זה באירופה לא מתכוונים להקל בסנקציות הקשות שהוטלו על אירן, שצפויות להחריף יותר החל מהמחצית הבאה של השנה.

בצרפת מביעים סקפטיות בנוגע לסבב השיחות החדש בין מעצמות העולם לאירן. בפריז לא מאמינים שטהרן כנה בכוונתה להניח את תכנית הגרעין שלה על סדר היום הבינלאומי. "אני חושב שאירן היא דו פרצופית", אמר שר החוץ אלן ז'ופה בריאיון לטלוויזיה הצרפתית. "זו הסיבה שאנו צריכים להיות מאוד נחושים בהפעלת הסנקציות. זו לדעתי הדרך הטובה ביותר למנוע אופציה צבאית שלה יהיו תוצאות בלתי צפויות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת