ארדואן: "אני אמות מסרטן? הכל בידי אלוהים"

ראש ממשלת טורקיה מגיב לראשונה לדיווח ב"ויקיליקס" על כל שנותרו לו שנתיים בלבד לחיות בעקבות מחלת הסרטן. "אלוהים, ורק אלוהים, יודע כמה זמן מישהו מאיתנו יחיה", אמר ארדואן, ובכל זא סירב להתייחס באופן ספציפי למצבו אחרי שני הניתוחים שעבר במעיים

ארדואן. מכחיש (AP)

חולה? מכחיש: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מגיב לדיווחים לפיהם הוא סובל מסרטן קטלני המותיר לו שנתיים בלבד לחיות, ובהתבטאות דיפלומטית אומר: "אלוהים, ורק אלוהים, יודע מתי מישהו ימות".

אחרי חודשים ארוכים של דיווחים סותרים, הגיעה אמש הדלפת "ויקיליקס" לפיה ארדואן סובל מסרטן סופני במעיים ונותרו לו שנתיים בלבד לחיות. מאז, כלי התקשורת בטורקיה אינם מפסיקים לעסוק בסוגיה. גורמים רשמיים בלשכתו של ארדואן הכחישו את הפרסומים, אך היום החליט ארדואן להתייחס אף הוא להדלפה.

בדברים שאמר לבכירים במפלגתו, סירב ארדואן להתייחס באופן ספציפי למצבו הבריאותי, אך הפנה אצבע מאשימה כלפי אלו שפרסמו את ההדלפה. "אלוהים, ורק אלוהים, יודע כמה זמן משהו מאיתנו יחיה", אמר. "כשמגיע הזמן למות, אי אפשר לנוע קדימה או אחורה, אפילו לא בשעה אחת. אלו המאמינים בשמועות ומעריכים כמה זמן נותר לנו בעולם - הם חצופים".

"זה לא נראה טוב ..."

השמועות על הסרטן של ארדואן החלו אחרי שראש הממשלה עבר ניתוח במעיו בחודש נובמבר האחרון, וכעבור חודשיים ניתוח נוסף.

העיתון הטורקי המוכר "טאראף" פרסם אתמול את ההדלפה, כשדיווח על הודעת האי-מייל שנשלחה מאחד החוקרים במכון סטארטפור האמריקני, המספק ניתוחים גיאופוליטיים בתשלום ללקוחות מיוחדים. המייל המדובר הגיע למערכת העיתון מאנשי אתר ההדלפות ויקיליקס, יחד עם עוד אלפי הודעות של בכירים בחברת סטארטפור.

על פי ההודעה שדלפה, הרופאים הסירו מגופו של ארדואן גידול ממאיר בגודל של 20 סנטימטרים במהלך הניתוח הראשון ב-26 בחודש נובמבר. את הניתוח האחרון, על פי הדיווח, הוא עבר לפני חודש. "זה לא נראה טוב. המנתח אמר שהם מעריכים שנותרו לו שנתיים לחיות", נכתב במייל שנשלח בחודש דצמבר האחרון.

מי שמסר למכון את הפרטים הוא אדם בשם פארוק דמיר, שקיבל את האינפורמציה מ"חבר וותיק" של המנתח שטיפל בראש הממשלה הטורקי. על פי המכון, המקור הזה אמין ובקיא בהתנהלות הבכירים באנקרה. עם זאת, גם דמיר וגם הרופא של ארדואן מכחישים את הדיווחים וטוענים שהם שקריים.

בחודש דצמבר 2011 אושפז ארדואן פעם נוספת בבית החולים, בעקבות הידרדרות חמורה במצבו הבריאותי. גורמים בטורקיה דיווחו כי ההידרדרות "חלה באופן מפתיע", במהלך התאוששותו מהניתוח בביתו באיסטנבול. לפני כחודש הכחיש ארדואן בכלל שהוא חולה בסרטן וטען כי מקור השמועות בגורמים סורים המנסים "לנקום" בראש ממשלת טורקיה על עמדתו העויינת כלפי המשטר הסורי והנשיא אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת