אירן משיבה לפסגה המדינית: "הערותיו של נתניהו - בכי ופחד"

ההצהרות הלוחמניות נגד אירן שנשמעו בפסגה המדינית בוושינגטון מסעירות את הרפובליקה האיסלאמית. "הערות נתניהו דומות יותר לבכי מפחד מאשר לסימן המעיד על מהלך פרקטי של המשטר", אמרו במשרד החוץ האירני והצהירו כי ימשיכו בתכנית הגרעין

אירן: ממשיכים בתכנית הגרעין (רויטרס)

באירן עקבו בדריכות אחרי העיסוק בתכנית הגרעין האירנית בפסגה המדינית שהתקיימה בוושינגטון וכעת מגיעה התגובה: שורת ההצהרות הלוחמניות שיצאו בימים האחרונים מוועידת איפא"ק בוושינגטון נגד אירן, הביאו את האירנים להודיע בצורה מפורשת שלא יפסיקו את פעילותם.

עוזר משרד החוץ האירני לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה חוסיין עבד אל-האיאן, מדגיש היום כי חרף האזהרות, אירן מתכוונת להמשיך בתכנית הגרעין שלה, ושולח מסר תקיף לישראל בל תצא לפעולה צבאית נגד הרפובליקה האסלאמית.

"הערותיו של נתניהו היו דומות יותר לבכי מפחד וחשש מאשר לסימן המעיד על מהלך פרקטי של המשטר", אמר עבד אל-האיאן ומצא הסבר מקורי למדי לטענותיה של ישראל. "הטענות חסרות היסוד של הבכירים הישראלים על תכנית הגרעין ועל פעולה צבאית נגד אירן, מצביעות על חששם האמיתי מההתעוררות של עמי האזור".

"מנהיגי המשטר הציוני מודעים היטב להשלכות החמורות של כל פעולה צבאית טפשית נגד אירן", הוסיף הבכיר האירני. לדבריו, הרפובליקה האסלאמית "מתכוונת להמשיך בתכנית הגרעין שלה לצרכי שלום ותחת פיקוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ובהתאם לאמנה האוסרת הפצת נשק גרעיני. לעולם לא נאפשר לשום נשיא אמריקני להחליט בכל הנוגע לתכנית הגרעין האירנית".

חוזרים למו"מ?

בינתיים, ממשיכה אירן לשחק את "משחק הסחבת" בניהול המשא ומתן על תכנית הגרעין שלה. אחרי שלא איפשרה לפקחי האו"ם לבקר במספר אתרי גרעין שבשטחה ולא סיפקה תשובות לשאלות מהותיות, השבוע - אולי גם בגלל האיומים האמריקניים, הודיעה אירן כי היא מוכנה לחדש את המשא ומתן על תכנית הגרעין שלה עם מעצמות אירופה.

אתמול השיבה שרת החוץ של האיחוד האירופי, קת'רין אשטון, לבכירים האירנים כי שש המעצמות מוכנות לשוב לשולחן המשא ומתן ולדון בתכנית הגרעין. עם זאת, נראה כי בשלב זה באירופה לא מתכוונים להקל בסנקציות הקשות שהוטלו על אירן, שצפויות להחריף יותר החל מהמחצית הבאה של השנה.

בצרפת מביעים סקפטיות בנוגע לסבב השיחות החדש בין מעצמות העולם לאירן. בפריז לא מאמינים שטהרן כנה בכוונתה להניח את תכנית הגרעין שלה על סדר היום הבינלאומי. "אני חושב שאירן היא דו פרצופית", אמר שר החוץ אלן ז'ופה בריאיון לטלוויזיה הצרפתית. "זו הסיבה שאנו צריכים להיות מאוד נחושים בהפעלת הסנקציות. זו לדעתי הדרך הטובה ביותר למנוע אופציה צבאית שלה יהיו תוצאות בלתי צפויות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת