בחירות בארה"ב: מיט רומני ניצח ב"סופר טיוזדיי"

10 מדינות ברחבי ארה"ב בחרו הלילה את הנציג שלהן למועמדות מטעם המיפלגה הרפובליקנית לנשיאות. למרות שבדרך כלל מאופיין אירוע הבחירות "סופר טיוזדיי" במגמה ברורה המצביעה על המועמד הבא, הפעם מדובר במירוץ צמוד בהרבה, בו המתמודד השני, ריק סנטורום, לא מפגר בהרבה אחרי רומני

מיט רומני, המועמד המוביל לזכייה במועמדות לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקנית, יצא כמנצח של היום, אחרי שהשיג ניצחון על יריביו באוהיו, ורמונט, איידהו, וירג'יניה, מולדתו מסצ'וסטס וגם במדינתה של שרה פיילין, אלסקה. אולם, בניגוד לשנים עברו, בהם יום הבחירות המשמעותי ביותר בפריימריז הרפובליקני, "סופר טיוזדיי", הטה את הכף באופן סופי כלפי אחד המתמודדים, הפעם מדובר בניצחונות די זעומים.

במדינות דקוטה הצפונית, אוקלהומה וטנסי זכה יריבו ריק סנטורום ואילו בג'ורג'יה, זכה ניוט גינגריץ', יליד המדינה.

דקות אחרי שהסקרים הראו כי ניצח באוהיו, כתב רומני במייל לתומכיו: "זהו ציון דרך לרגע חשוב בבחירות האלה, אנחנו מתקדמים בתאוצה ועם מסר ברור לעם האמריקני: יותר עבודות, פחות חובות, ממשלה קטנה יותר וזהו המסר שיעזור לנו להביס את הנשיא אובמה בנובמבר", לשון המכתב.

רומני באיפ"אק: "בלי סנקציות. אני אביא ספינות מלחמה"

אתמול, נשא רומני דברים בפני השדולה הפרו ישראלית בקונגרס האמריקני, איפא"ק. את הנאום נשא באמצעות מסך וידאו ענק, משום שלא יכול היה להגיע, בשל עיסוקיו ב"סופר-טיוזדיי".

"אנחנו שומעים הרבה מהממשל - הם מזהירים מהתקפה על אירן", תקף רומני את אובמה. "אני לא מאמין שצריך להזהיר פומבית, ישראל לא צריכה תוכחה מאמריקה, היא צריכה את תמיכתנו. נתניהו הוא חבר יקר. הוא אדם אמיץ שאני מעריך. ראיתי את ישראל ואת הגולן, ביליתי זמן עם חברים בשדרות תחת הטילים. בירושלים ראיתי בתי ספר". רומני הדגיש: "לעולם לא אקרא לחזרה לגבולות 67".

לדבריו, "אני מבין שבאירן הם מעריצים הקרבה אישית והפחדה. הם רוצים שליטה גרעינית כדי לשלוט. אירן היא לא רק בעיה לישראל אלה לעולם כולו. הם מציידים את חיזבאללה, הם נלחמים בישראל, אך הממשל מנסה להכיל את אירן. הוא הציע לשבת עם אחמדינג'אד. הנשיא לא רק גמגם בסנקציות, הוא התנגד להן. מה שבריונים מבינים זה כוח, והמוכנות שלנו להשתמש בכוח. הגישה הפייסנית הביאה לאירן מה שהיא רוצה - זמן".

"אני אביא את המדיניות הזו לסוף", הצהיר רומני. "לא אשתהה ואשתמש בסנקציות, לאירן יהיה ברור מה התגובה שלנו. אני אביא ספינות מלחמה". בנושא סוריה אמר: "כנשיא אהיה מוכן לדיפלומטיה, אך אהיה מוכן גם להשתמש בכוח הצבאי שלנו".

רומני ציין כי "כנשיא, ביקור החוץ הראשון שלי יהיה לירושלים. הג'יהאדיסטים רוצים מדינה אחת קיצונית אסלאמית. הם לא רוצים חופש או מדינה פלסטינית, אלא את חיסול ישראל, הם לעולם לא יביאו שלום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת