אובמה: "לא לתופף על תופי המלחמה"

המילה "אירן", כך נראה, עומדת השבוע בלב ההתרחשות המדינית בוושינגטון - גם בכל הקשור לפוליטיקה האמריקנית. ליריביו הרפובליקנים שתוקפים אותו עקב "הססנות" נגד טהרן, השיב הערב נשיא ארה"ב: "אין להם אחריות, הם לא הרמטכ"לים"

נשיא ארה"ב ברק אובמה הכריז הערב , שוב, שדיפלומטיה עדיין יכולה לפתור את המשבר סביב הגרעין האירני. אובמה הוסיף והאשים את ראשי המפלגה הרפובליקנית, שחוגגת היום את ה"סופר-טיוזדיי", ב"תיפוף על תופי מלחמה".

"לאנשים האלה אין הרבה אחריות", אמר אובמה. "הם לא הרמטכ"לים". הנשיא אמר את הדברים לכלי התקשורת במסיבת עיתונאים שכינס בוושינגטון, דווקא ביומם הגדול של הרפובליקנים - היום שבו מתקיימות בחירות במספר מדינות במקביל.

לדבריו, מבקריו שוכחים את "מחיר המלחמה" כשהם רצים להעניש את אירן ולהגן על ישראל. הרטוריקה בימין האמריקני "קשורה יותר לפוליטיקה מאשר לניסיון לפתור בעיה סבוכה", אמר. הוא הדגיש כי נתן אותו מסר לראש הממשלה נתניהו בפגישותיהם השבוע.

אובמה הוסיף שהאירנים צריכים להראות שהם רציניים לגבי פתרון המשבר. הוא הדגיש כי יש צעדים שאירן יכולה לעשות שהם "ניתנים לווידוא" ויקדמו את טהרן כך שתהיה "בהתאמה לנורמות הבינלאומית".

פאנטה על אירן: "כשהכל ייכשל - אנחנו נפעל" 

שעות לאחר ששרת החוץ של האיחוד האירופי שיגרה מסר ברור לאירן לפיו המערב מוכן לדון עמה בתכנית הגרעין, הזהיר שר ההגנה האמריקני שאם כל האופציות הדיפלומטיות ייכשלו - ארה"ב תתקוף את הרפובליקה האסלאמית.

ליאון פאנטה דיבר הערב (שעון ישראל) מול חברי ועידת איפא"ק בוושינגטון. "הממשל הזה הביא ללחץ על אירן וסנקציות משתקות ובידוד", אמר. "לאירן יש בחירה - אם לעשות מה שצריך, או לעמוד בפני תגובה. הבהרנו שאנחנו רוצים דיפלומטיה, אבל כל האופציות, כולל פעילות צבאית, על השולחן כדי למנוע מהם להגיע לנשק גרעיני. כמו שהנשיא הבהיר, אמריקה לא מבלפת".

על ההאשמות נגד הנשיא אובמה, בעיקר מכיוון האופוזיציה הרפובליקנית, אמר פאנטה: "קל לדבר גבוהה, להתנהג בצורה קשוחה זה דבר הרבה יותר קשה". לדבריו, "אנחנו מעדיפים את הדרך הדיפלומטית, גם נתניהו אמר שזו האלטרנטיבה האחרונה, אבל שיהיה ברור: כשהכל ייכשל - אנחנו נפעל. אני מאמין שנצליח אם נמשיך לעבוד ביחד וליצור קונצנזוס שיחייב את אירן לשנות את הכיוון. אני מאמין ששיתוף הפעולה הזה יביא לניצחון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת