פאנטה על אירן: "כשהכל ייכשל - אנחנו נפעל"

שר ההגנה האמריקני נשא הערב נאום תקיף נגד אירן בפני ועידת איפא"ק: "לאירן יש בחירה", קרא פאנטה, "אם לעשות מה שצריך - או לעמוד בפני תגובה". המועמד הרפובליקני רומני הבהיר: "כנשיא לא אתמהמה עם סנקציות. אביא ספינות מלחמה"

שעות לאחר ששרת החוץ של האיחוד האירופי שיגרה מסר ברור לאירן לפיו המערב מוכן לדון עמה בתכנית הגרעין, מזהיר שר ההגנה האמריקני שאם כל האופציות הדיפלומטיות ייכשלו - ארה"ב תתקוף את הרפובליקה האסלאמית.

ליאון פאנטה דיבר הערב (שעון ישראל) מול חברי ועידת איפא"ק בוושינגטון. "הממשל הזה הביא ללחץ על אירן וסנקציות משתקות ובידוד", אמר. "לאירן יש בחירה - אם לעשות מה שצריך, או לעמוד בפני תגובה. הבהרנו שאנחנו רוצים דיפלומטיה, אבל כל האופציות, כולל פעילות צבאית, על השולחן כדי למנוע מהם להגיע לנשק גרעיני. כמו שהנשיא הבהיר, אמריקה לא מבלפת".

על ההאשמות נגד הנשיא אובמה, בעיקר מכיוון האופוזיציה הרפובליקנית, אמר פאנטה: "קל לדבר גבוהה, להתנהג בצורה קשוחה זה דבר הרבה יותר קשה". לדבריו, "אנחנו מעדיפים את הדרך הדיפלומטית, גם נתניהו אמר שזו האלטרנטיבה האחרונה, אבל שיהיה ברור: כשהכל ייכשל - אנחנו נפעל. אני מאמין שנצליח אם נמשיך לעבוד ביחד וליצור קונצנזוס שיחייב את אירן לשנות את הכיוון. אני מאמין ששיתוף הפעולה הזה יביא לניצחון".

"אני פה כחבר של ישראל", הדגיש שר ההגנה. "אתמול נפגשתי עם נתניהו, יצא לי להכיר אותו טוב. מהביקורים האלו לישראל אני מודע היטב לסכנות שישראל מתמודדת איתן והחשיבות של הקשרים הביטחוניים. התיאום הביטחוני בינינו הוא עמוק וחזק יותר מכל תקופה אחרת. אני מתחייב שהקשר הזה רק יגדל, גם נוכח קיצוצים ביטחוניים".

רומני: "בלי סנקציות. אני אביא ספינות מלחמה"

בכיר נוסף שדיבר בוועידה בפני השדולה הפרו-ישראלית בבתי הקונגרס האמריקנים, היה אחד המועמדים הרפובליקנים הבולטים לנשיאות, מיט רומני, שנאם באמצעות וידאו בשל עיסוקיו ב"סופר טיוזדיי", היום בו נערכות התמודדויות רבות בו-זמנית במספר מדינות בארה"ב.

"אנחנו שומעים הרבה מהממשל - הם מזהירים מהתקפה על אירן", תקף רומני את אובמה. "אני לא מאמין שצריך להזהיר פומבית, ישראל לא צריכה תוכחה מאמריקה, היא צריכה את תמיכתנו. נתניהו הוא חבר יקר. הוא אדם אמיץ שאני מעריך. ראיתי את ישראל ואת הגולן, ביליתי זמן עם חברים בשדרות תחת הטילים. בירושלים ראיתי בתי ספר". רומני הדגיש: "לעולם לא אקרא לחזרה לגבולות 67".

לדבריו, "אני מבין שבאירן הם מעריצים הקרבה אישית והפחדה. הם רוצים שליטה גרעינית כדי לשלוט. אירן היא לא רק בעיה לישראל אלה לעולם כולו. הם מציידים את חיזבאללה, הם נלחמים בישראל, אך הממשל מנסה להכיל את אירן. הוא הציע לשבת עם אחמדינג'אד. הנשיא לא רק גמגם בסנקציות, הוא התנגד להן. מה שבריונים מבינים זה כוח, והמוכנות שלנו להשתמש בכוח. הגישה הפייסנית הביאה לאירן מה שהיא רוצה - זמן".

"אני אביא את המדיניות הזו לסוף", הצהיר רומני. "לא אשתהה ואשתמש בסנקציות, לאירן יהיה ברור מה התגובה שלנו. אני אביא ספינות מלחמה". בנושא סוריה אמר: "כנשיא אהיה מוכן לדיפלומטיה, אך אהיה מוכן גם להשתמש בכוח הצבאי שלנו".

רומני ציין כי "כנשיא, ביקור החוץ הראשון שלי יהיה לירושלים. הג'יהאדיסטים רוצים מדינה אחת קיצונית אסלאמית. הם לא רוצים חופש או מדינה פלסטינית, אלא את חיסול ישראל, הם לעולם לא יביאו שלום". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת