סבא"א: "לחשוף את טבעה האמיתי של תכנית הגרעין האירנית"

מזכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כינס מסיבת עיתונאים בווינה, שם הזהיר כי אירן שילשה את ייצור האורניום שברשותה. "אנו נחושים להמשיך בדיאלוג עם אירן בנושא ולפתור את הסוגיה", אמר יוקיה אמאנו. עוד אמר מזכ"ל סבא"א כי הארגון בוחן מקרוב גם את תכנית הגרעין של קוריאה הצפונית

לאחר שהכריז מוקדם יותר היום שאירן שילשה את הספק ייצור האורניום המועשר החודשי שלה, מכנס בשעה זו מזכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו מסיבת עיתונאים בווינה. את דבריו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"אנו מנסים להבהיר מה הוסכם ומה לא הוסכם בשיחות בין קוריאה הצפונית לבין ארה"ב", אמר אמאנו. "זה עדיין לא הזמן לטפל בקוריאה הצפונית, גם לא קיבלנו הזמנה מהמדינה. אין לנו קשר איתם. אבל אנחנו בהחלט מתכוננים ולומדים את נושא הגרעין של קוריאה הצפונית".

בנושא תכנית הגרעין האירנית אמר: "אנו צריכים לחשוף את טבעה האמיתי של תכנית הגרעין האירנית". הוא פירט, "יש לנו מידע רב על פעולות שנערכות בנושא הגרעין, אך טהרן לא מאשרת לנו לבחון את פעולותיה ולכן אנו חושדים שמדובר בפעולות צבאיות". אמאנו הדגיש: "אנחנו מעוניינים להמשיך בדיאלוג עם אירן".

בדבריו מוקדם יותר היום הביע אמאנו "דאגה חמורה" מהאפשרות שהגרעין האירני מנוצל למטרות צבאיות. אמאנו התייחס גם לכישלון המגעים בין אנשי הסוכנות לבין טהרן.

הערב אמורים להיפגש בוושינגטון ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה. הסוגיה המרכזית שתעמוד על הפרק היא תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית והאפשרויות של העולם המערבי לבלום ייצור פצצת אטום.

דיווח: קוריאה הצפונית ערכה ניסוי גרעיני עבור אירן

קוריאה הצפונית ביצעה עבור אירן ניסויים עם ראשי נפץ גרעיניים ב-2010, כך מדווח העיתון הגרמני די וולט. העיתון טוען כי גורמי מודיעין במערב סבורים שהממשל בפיונגיאנג ביצע עבור טהרן את הפיתוחים שעומדים במרכז השיח העולמי בשאלת הגרעין האירני - זו עשויה להיות הוכחה לכך שאירן אכן מפתחת נשק גרעיני.

על פי הדיווח, שנחשב כאמין, במהלך 2010 קוריאה הצפונית ביצעה שני ניסויים בראשי נפץ גרעיניים, לפחות אחד מהם בוצע בהזמנה אירנית. על פי הדי וולט, דוח מיוחד מפרסם את ניסוייה הגרעיניים של פיונגיאנג שסייעה גם בבניית מתקן הגרעין הסורי שחוסל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת