חמינאי מתחזק בבחירות באירן

כוחו של המנהיג הרוחני העליון של אירן האיתוללה עלי חמינאי מתחזק בעקבות הבחירות לפרלמנט. תוצאות ראשוניות מבשרות כי הוא זכה לתמיכה גדולה יותר מבעבר, ובמקביל, הנשיא אחמדינג'אד נחלש בעקבות ההפסד של אחותו - שלא תשב בפרלמנט

רוח גבית לחמינאי בבחירות. ארכיון (רויטרס)

הבחירות לפרלמנט האירני כבר הסתיימו והתוצאות הראשונות מראות כי הבחירות יחזקו את המנהיג הרוחני העליון האיתוללה עלי חמינאי מול יריבו הפוליטי - הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. מנהיגי אירן רצו לראות אחוזי הצבעה גבוהים בקלפיות, על מנת להפיג את האווירה של חוסר לגיטימיות שנוצרה בבחירות האחרונות ב-2009, והובילה למהומות אלימות במדינה.

מול אירן ניצבים אתגרים כלכליים כבירים, בעקבות הסנקציות שהוטלו עליה, בניסיון של המערב לגרום לה לזנוח את תכנית הגרעין. למרות שמדובר ב"בחירות חופשיות", המפלגה התומכת ברפורמה נרחבת נותרה מחוץ למירוץ, שהפך לקרב ישיר בין חמינאי לאחמדינג'אד.

"בכל פעם שהייתה עוינות גוברת כלפי אירן, החשיבות של הבחירות הייתה גבוהה יותר", אמר חמינאי בן ה-72 בבואו להצביע, "הכוחות השחצניים מתנהגים אלינו בבריונות כדי לשמר את היוקרה שלהם, אחוזי הצבעה גבוהים יועילו לאומה שלנו ולשם שימור הביטחון".

תקוותיו של חמינאי קיבלו עידוד מצד הרשויות, שנאלצו להשאיר את הקלפיות פתוחות חמש שעות נוספות אתמול, על מנת לאפשר לכל מי שהגיע להצביע. הרשויות באירן מדווחות על אחוזי הצבעה גבוהים של יותר מ-65%. במקביל, התקשורת המקומית מדווחת כי אחותו של הנשיא אחמדינג'אד, פארווין, לא הצליחה בבחירות וככל הנראה לא תשב בבית הנבחרים הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת